Zgorzelec - wieża ciśnień

 W Zgorzelcu znajdują się dwie wieże ciśnień.

  • Stara wieża ciśnień znajduje się w dzielnicy Ujazd, przy ulicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Została wybudowana w 1911 roku, a jej pierwotnym przeznaczeniem było dostarczanie wody dla kopalni węgla brunatnego. Wieża jest murowana, o wysokości 30 metrów i średnicy 12 metrów. Ma kształt cylindra, zwieńczonego kopułą. W latach 1920-tych wieża została przebudowana i przystosowana do zasilania elektrycznego. Obecnie wieża jest własnością prywatną i nie jest dostępna dla zwiedzających.

  • Nowa wieża ciśnień znajduje się na najwyżej położonym punkcie geograficznym Zgorzelca, przy ulicy Okrzei. Została wybudowana w 1974 roku i jest własnością Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zgorzelcu. Wieża jest żelbetowa, o wysokości 28,55 metrów i średnicy 4,2 m. Ma kształt trzech połączonych cylindrów. W wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności 780 metrów sześciennych. Wieża jest dostępna dla zwiedzających. Z jej szczytu rozpościera się panoramiczny widok na Zgorzelec i Goerlitz.

Dostępność

  • Stara wieża ciśnień - nie jest dostępna dla zwiedzających.
  • Nowa wieża ciśnień - dostępna dla zwiedzających po wcześniejszym uzgodnieniu z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Zgorzelcu.
Zasady działania wieży ciśnień

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie wody w sieci. Zasady działania wieży ciśnień opierają się głównie na grawitacji i zasadach fizyki. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:

  • Wysokość zbiornika: Wieża ciśnień posiada zbiornik na wodę umieszczony na pewnej wysokości ponad poziomem terenu. Wysokość ta jest kluczowym elementem, ponieważ determinuje siłę grawitacyjną, która generuje ciśnienie w sieci wodociągowej.
  • Grawitacja: Woda znajdująca się w zbiorniku wieży ciśnień podlega działaniu siły grawitacyjnej. Im wyżej umieszczony jest zbiornik, tym większe ciśnienie generowane jest w rurach i sieci wodociągowej niżej.
  • Stabilizacja ciśnienia: Kiedy użytkownicy korzystają z wody, poziom wody w zbiorniku wieży ciśnień zaczyna maleć. Aby utrzymać stałe ciśnienie w sieci, wieża jest regularnie uzupełniana świeżą wodą z różnych źródeł, takich jak studnie czy ujęcia wodne.
  • Dystrybucja wody: Woda zbiornika jest dostarczana do sieci wodociągowej, a z górnego poziomu zbiornika zaczyna spływać w dół, przemieszczając się przez rury w kierunku odbiorców. Ciśnienie, które generuje woda opadająca z góry, umożliwia płynięcie wody przez sieć i dostarczanie jej do domów, firm i innych miejsc.
  • Zapewnienie ciśnienia w czasie awarii: Wieże ciśnień mają dodatkową korzyść w przypadku awarii wodociągowej lub przerw w dostawie prądu. Ponieważ opierają się głównie na sile grawitacyjnej, są mniej zależne od pomp, co pozwala im utrzymać dostarczanie wody pod ciśnieniem nawet w przypadku zakłóceń w funkcjonowaniu urządzeń pompujących.

Ważne jest, aby zapewnić regularne uzupełnianie wody w zbiorniku wieży ciśnień, aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci. Wieże ciśnień stanowią istotny element systemów wodociągowych, przyczyniając się do efektywnego dostarczania wody do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie