Zielona Góra - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Zielonej Górze to zabytkowy obiekt, wybudowany w latach 1927-1928 roku. Jest to ceglana wieża o wysokości 33,5 metrów, wzniesiona na planie ośmiokąta. Wieża posiada dwa zbiorniki wody o pojemności 300 m³ i 175 m³. W przeszłości wieża służyła do dostarczania wody do miasta i pobliskich terenów wiejskich. Obecnie wieża jest nieczynna, ale jest wpisana do rejestru zabytków. 

Zielona Góra - wieża ciśnień / @ Tb808

Wieża ciśnień w Zielonej Górze znajduje się na wzgórzu przy ul. Kordiana. Jest to popularne miejsce spacerów i wycieczek. Z tarasu widokowego wieży można podziwiać panoramę miasta i okolic. W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została wyremontowana i przebudowana. W jej wnętrzu zainstalowano nadajnik radiowy Radia Maryja. Obecnie wieża jest wykorzystywana również do celów kulturalnych i edukacyjnych.

W 2023 roku wieża ciśnień została ponownie wyremontowana. Prace obejmowały m.in. wymianę elewacji, remont wnętrza i tarasu widokowego. Po zakończeniu remontu wieża została ponownie otwarta dla zwiedzających. Obecnie wieża ciśnień w Zielonej Górze jest jednym z najpopularniejszych zabytków miasta. Jest to również ważny punkt na mapie turystycznej regionu.

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który służy do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to konstrukcja zazwyczaj umieszczona na wysokim słupie lub kolumnie, zawierająca zbiornik na wodę na jej szczycie. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują równomierne dostarczanie wody do różnych obszarów, utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej oraz dostarczanie wody w przypadku awarii lub przerw w dostawie.

Oto kilka kluczowych cech wieży ciśnień:

  • Zasada działania: Wieża ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego dostarczania wody. Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży, a następnie opływa rurociągami do użytkowników. Grawitacja sprawia, że woda opływająca zbiornik generuje ciśnienie, co umożliwia dostarczanie wody do różnych obszarów.
  • Wysokość konstrukcji: Kluczowym elementem wieży ciśnień jest jej wysokość, która determinuje ciśnienie wody w sieci. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie. Wysoka wieża umożliwia dostarczanie wody nawet do obszarów znajdujących się na większych wysokościach.
  • Zbiornik na wodę: Zazwyczaj na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę. Jest to miejsce, gdzie woda jest gromadzona i skąd rozprowadzana jest do sieci wodociągowej.
  • Równomierne dostarczanie wody: Wieże ciśnień pozwalają na równomierne dostarczanie wody do różnych obszarów. Dzięki grawitacji woda jest rozprowadzana do domów, przedsiębiorstw i innych miejsc użytkowania wody.
  • Zastosowanie w systemach miejskich: Wieże ciśnień są często stosowane w systemach wodociągowych miejskich, gdzie konieczne jest skuteczne dostarczanie wody na duże odległości oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w sieci.
  • Awaryjne źródło wody: Wieże ciśnień mogą również pełnić rolę awaryjnego źródła wody w przypadku przerw w dostawie lub awarii pomp. Dzięki zasobowi wody zgromadzonemu w zbiorniku, dostarczenie wody może być kontynuowane nawet w przypadku zakłóceń w normalnym źródle zaopatrzenia.

Wieża ciśnień to tradycyjne rozwiązanie w dziedzinie zaopatrzenia w wodę, choć w dzisiejszych czasach często stosuje się również nowoczesne technologie i rozwiązania, takie jak różne rodzaje pomp, dla optymalizacji systemów wodociągowych.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie