Żmigród - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Żmigrodzie to budowla z początku XX wieku, która jest jedną z dominant miasta. Znajduje się na wzgórzu zwanym Górą Zamkową, w pobliżu ruin zamku. Wieża została wybudowana w 1906 roku, wraz z siecią wodociągową w mieście. Jest to budowla ceglana, o wysokości 30 metrów i średnicy 12 metrów. Ma kształt cylindra, zwieńczonego kopułą. Na kopule znajduje się iglica, z której powiewa flaga miasta.

Żmigród - wieża ciśnień
Żmigród - wieża ciśnień / @ Jan M

Wewnątrz wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności 500 metrów sześciennych. Wodę do zbiornika dostarczała pompa, napędzana parą. W latach 1971-1972 wieża została zmodernizowana. Zamontowano w niej nową pompę, a także instalację elektryczną. Obecnie wieża ciśnień jest udostępniona do zwiedzania. Z jej szczytu rozpościera się panoramiczny widok na miasto i okolicę. Wieża ciśnień w Żmigrodzie jest cennym zabytkiem techniki. Jest ona wpisana do rejestru zabytków.

Dane techniczne:

 • Wysokość: 30 m
 • Średnica: 12 m
 • Pojemność zbiornika: 500 m³
 • Materiał: cegła
 • Data budowy: 1906 r.
 • Stan techniczny: dobry

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci. Zasada działania wieży ciśnień opiera się na grawitacji, a jej konstrukcja obejmuje zazwyczaj wysoką konstrukcję z zbiornikiem na wodę umieszczonym na szczycie. Oto główne aspekty związane z wieżą ciśnień:

 • Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień posiada zazwyczaj zbiornik na wodę umieszczony na szczycie konstrukcji. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku i jest gotowa do dystrybucji w miarę potrzeb.
 • Wysokość: Kluczowym elementem wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większa siła grawitacyjna, a co za tym idzie, większe ciśnienie wody w sieci wodociągowej.
 • Ciśnienie grawitacyjne: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda znajdująca się w zbiorniku wieży podlega siłom grawitacyjnym, co generuje ciśnienie, umożliwiające przepływ wody przez rury w sieci.
 • Stabilizacja ciśnienia: Kiedy użytkownicy korzystają z wody, poziom wody w zbiorniku wieży może maleć. Aby utrzymać stałe ciśnienie w sieci, wieża jest regularnie napełniana świeżą wodą, aby kompensować straty.
 • Dystrybucja wody: Woda z zbiornika wieży ciśnień jest dostarczana do rur w sieci wodociągowej. Działanie grawitacyjne sprawia, że woda płynie w dół, przemieszczając się do miejsc użytkowania, takich jak domy, przedsiębiorstwa czy instytucje.
 • Awaryjne dostawy wody: Wieże ciśnień są również ważne w przypadku awarii wodociągowej lub przerw w dostawie prądu. Dzięki zasadowi grawitacyjnemu wieża może nadal dostarczać wodę nawet w przypadku zakłóceń w funkcjonowaniu pomp.
Wieża ciśnień pełni rolę stabilizatora ciśnienia w sieci wodociągowej, umożliwiając efektywne korzystanie z wody przez mieszkańców obszaru, którym obsługuje. Jej konstrukcja i działanie zależą od lokalnych warunków terenowych i potrzeb społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie