Złotoryja - wieża ciśnień

 W Złotoryi znajdują się dwie wieże ciśnień: miejska i kolejowa.

Złotoryja - wieża ciśnień
Złotoryja - wieża ciśnień / @ Irena Goderska

  • Miejska wieża ciśnień została wybudowana w 1725 roku, wraz z systemem wodociągów w mieście. Jest to budowla ceglana, o wysokości 56 metrów i średnicy 12 metrów. Ma kształt cylindra, zwieńczonego kopułą. Na kopule znajduje się iglica, z której powiewa flaga miasta. Wieża została wybudowana na Górze Zamkowej, w pobliżu ruin zamku. Jej zadaniem było dostarczanie wody do miasta z pobliskiej Młynówki. W latach 1960-1961 wieża została zmodernizowana. Zamontowano w niej nowy zbiornik na wodę, o pojemności 1000 metrów sześciennych. Obecnie wieża jest udostępniona do zwiedzania. Z jej szczytu rozpościera się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

  • Kolejowa wieża ciśnień została wybudowana pod koniec XIX wieku, w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody dla potrzeb stacji kolejowej w Złotoryi. Jest to budowla ceglana, o wysokości 30 metrów. Ma kształt cylindra, zwieńczonego kopułą. Wieża znajduje się na terenie nieczynnego dworca kolejowego, przy ulicy Dworcowej. Jest ona w złym stanie technicznym i wymaga remontu.

Obie wieże ciśnień w Złotoryi są cennymi zabytkami techniki.

Wieża ciśnień to jedna z form infrastruktury wodociągowej, której zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Wieże ciśnień są powszechnie stosowane w miastach i obszarach miejskich, gdzie konieczne jest efektywne dostarczanie wody do różnych miejsc użytkowania. Poniżej przedstawiam kluczowe cechy i funkcje wieży ciśnień:

  • Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień jest zazwyczaj wyposażona w duży zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku, który może być napełniany ze źródeł wodnych, takich jak rzeki, studnie, czy ujęcia wodne.

  • Wysokość wieży: Kluczowym elementem wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większa siła grawitacyjna, co przekłada się na większe ciśnienie wody w sieci wodociągowej.

  • Ciśnienie grawitacyjne: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda znajdująca się w zbiorniku wieży podlega siłom grawitacyjnym, co generuje ciśnienie, umożliwiające przepływ wody przez rury w sieci.

  • Stabilizacja ciśnienia: Kiedy użytkownicy korzystają z wody, poziom wody w zbiorniku wieży może maleć. Aby utrzymać stałe ciśnienie w sieci, wieża jest regularnie napełniana świeżą wodą, aby kompensować straty.

  • Dystrybucja wody: Woda z zbiornika wieży ciśnień jest dostarczana do rur w sieci wodociągowej. Działanie grawitacyjne sprawia, że woda płynie w dół, przemieszczając się do miejsc użytkowania, takich jak domy, przedsiębiorstwa czy instytucje.

  • Awaryjne dostawy wody: Wieże ciśnień są również ważne w przypadku awarii wodociągowej lub przerw w dostawie prądu. Dzięki zasadowi grawitacyjnemu wieża może nadal dostarczać wodę nawet w przypadku zakłóceń w funkcjonowaniu pomp.

Wieża ciśnień pełni rolę stabilizatora ciśnienia w sieci wodociągowej, umożliwiając efektywne korzystanie z wody przez mieszkańców obszaru, którym obsługuje. Jej konstrukcja i działanie zależą od lokalnych warunków terenowych i potrzeb społeczności.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie