Celbowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Celbowie znajduje się na terenie dawnego folwarku, który w początkach XX wieku kupiony został przez rodzinę gdańskich browarników – Rodenackerów. Obecnie mieści się tu Stacja Ochrony Roślin w Celbowie.

Celbowo - wieża ciśnień
Celbowo - wieża ciśnień / GringoPL

Wieża została wybudowana w 1912 roku i jest konstrukcją murowaną z cegły ceramicznej. Ma wysokość 25 metrów i średnicę 12 metrów. Jej zbiornik może pomieścić 1000 metrów sześciennych wody. Wieża jest unikatowa w skali kraju, ponieważ posiada skrzydła, które służyły do napędzania pompy wodnej. Skrzydła te były napędzane przez wiatr, co było rozwiązaniem nad wyraz ekonomicznym a nawet ekologicznym.

Wieża ciśnień w Celbowie jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z charakterystycznych zabytków miejscowości Celbowo i stanowi element krajobrazu Kępy Oksywskiej.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Celbowie:

 • Wieża została wybudowana przez firmę Gebr. Becker z Berlina.
 • Skrzydła wieży mają rozpiętość 12 metrów.
 • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana do magazynowania wody dla wojska.
 • W latach 50. XX wieku wieża została podłączona do miejskiego wodociągu.
 • W 2010 roku wieża została wyremontowana.
 • Wieża ciśnień w Celbowie jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w regionie. Jest ona świadectwem historii i rozwoju miejscowości Celbowo.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Jej głównym celem jest zapewnienie równomiernego dostarczania wody o odpowiednim ciśnieniu do mieszkańców lub przedsiębiorstw w danym obszarze. Poniżej przedstawiam główne aspekty związane z wieżą ciśnień:

 • Zbiornik na wodę: Wieże ciśnień zazwyczaj składają się z pionowego zbiornika, który magazynuje pewną ilość wody. Zbiornik ten może mieć różne kształty, ale najczęściej spotykane są cylindryczne lub stożkowate konstrukcje.

 • Wysokość: Kluczowym elementem wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie generowane jest w systemie wodociągowym. Ciśnienie to jest efektem grawitacyjnego działania masy wody znajdującej się w wieży.

 • Zasada grawitacyjnego ciśnienia: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia. Woda, znajdując się na pewnej wysokości, generuje siłę nacisku, która umożliwia jej przepływ w dół do systemu wodociągowego.

 • Regulacja ciśnienia: Operatorzy systemów wodociągowych mają możliwość regulacji ciśnienia poprzez kontrolowanie poziomu wody w wieży. To pozwala na dostosowanie ciśnienia wody w sieci do zmieniających się warunków i zapotrzebowań.

 • Zabezpieczenie przed nagłymi spadkami ciśnienia: Wieże ciśnień pełnią funkcję zabezpieczającą przed nagłymi spadkami ciśnienia w systemie wodociągowym. W przypadku awarii lub zwiększonego zapotrzebowania na wodę, woda zgromadzona w wieży może być używana jako rezerwa, utrzymując ciśnienie w sieci.

 • Awaryjne źródło wody: Wieże ciśnień mogą również pełnić rolę awaryjnego źródła wody w przypadku, gdy normalne źródła dostaw zawiodą, na przykład w przypadku pożaru.

Wieże ciśnień są jednym z elementów infrastruktury wodociągowej, a ich obecność może poprawić efektywność i niezawodność dostarczania wody do społeczności.



Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie