Choczewo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Choczewie znajduje się na terenie stacji kolejowej. Jest to cylindryczna konstrukcja murowana z cegły ceramicznej. Wieża została wybudowana w 1902 roku i wpisana jest do rejestru zabytków.

Wieża ma wysokość 22 metry i średnicę 10 metrów. Jej zbiornik może pomieścić 500 metrów sześciennych wody. Wieża służyła do dostarczania wody do parowozów i wagonów kolejowych. Obecnie jest nieczynna, ale nadal stanowi jeden z charakterystycznych zabytków miejscowości Choczewo.

Wieża ciśnień jest wykonana z cegły ceramicznej, która jest pokryta okładziną z blachy. Wieża ma charakterystyczny ceglany pas, który biegnie wokół niej na wysokości około 10 metrów. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik, który jest pomalowany na biało.

Wieża ciśnień w miejscowości Choczewo jest ważnym zabytkiem techniki. Jest ona świadectwem rozwoju kolejnictwa w XIX i XX wieku. Wieża stanowi również element krajobrazu miejscowości Choczewo i jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w miejscowości Choczewo:

 • Wieża została wybudowana przez firmę Gebr. Becker z Berlina.
 • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana do magazynowania wody dla wojska.
 • W latach 50. XX wieku wieża została podłączona do miejskiego wodociągu.
 • W 2010 roku wieża została wyremontowana.

Wieża ciśnień w miejscowości Choczewo jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w regionie. Jest ona świadectwem historii i rozwoju miejscowości Choczewo.

Różnice między wieżą ciśnień w Choczewie a wieżą ciśnień w Celbowie:

 • Lokalizacja: Wieża ciśnień w Choczewie znajduje się na terenie stacji kolejowej, a wieża ciśnień w Celbowie znajduje się na terenie dawnego folwarku.
 • Kształt: Wieża ciśnień w Choczewie ma cylindryczny kształt, a wieża ciśnień w Celbowie ma sześciokątny kształt.
 • Wysokość: Wieża ciśnień w Choczewie ma wysokość 22 metry, a wieża ciśnień w Celbowie ma wysokość 25 metrów.
 • Średnica: Wieża ciśnień w Choczewie ma średnicę 10 metrów, a wieża ciśnień w Celbowie ma średnicę 12 metrów.
 • Pojemność zbiornika: Zbiornik wieży ciśnień w Choczewie może pomieścić 500 metrów sześciennych wody, a zbiornik wieży ciśnień w Celbowie może pomieścić 1000 metrów sześciennych wody.
 • Funkcja: Obie wieże ciśnień pierwotnie służyły do dostarczania wody do parowozów i wagonów kolejowych. Obecnie są nieczynne.

Podsumowując, wieża ciśnień w Choczewie i wieża ciśnień w Celbowie to dwa ważne zabytki techniki w regionie. Obie wieże są świadectwem rozwoju kolejnictwa w XIX i XX wieku.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, której głównym celem jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to jeden z elementów infrastruktury wodociągowej, który umożliwia dostarczanie wody do domów, przedsiębiorstw i innych budynków w danej okolicy. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wież ciśnień:


 • Zbiornik wodny: Wieże ciśnień zazwyczaj posiadają zbiornik na wodę umieszczony na znacznej wysokości. Zbiornik ten może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy, czy sześcienny. Woda jest gromadzona w tym zbiorniku.

 • Wysokość wieży: Wysokość wieży ma kluczowe znaczenie dla generowania ciśnienia. Im wyższa wieża, tym większa siła grawitacyjna działa na wodę, co skutkuje wyższym ciśnieniem w systemie.

 • Zasada grawitacyjnego ciśnienia: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia. Woda w wieży, znajdując się na znacznej wysokości, generuje siłę nacisku, która umożliwia przepływ w dół przez rurociągi do budynków i domów.

 • Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach operatorzy systemów wodociągowych mogą regulować ciśnienie poprzez kontrolowanie poziomu wody w wieży. To pozwala na dostosowanie ciśnienia wody w sieci do aktualnych potrzeb.

 • Zabezpieczenie przed nagłymi spadkami ciśnienia: Wieże ciśnień pełnią funkcję zabezpieczającą przed nagłymi spadkami ciśnienia w systemie wodociągowym. W razie awarii lub zwiększonego zapotrzebowania na wodę, woda zgromadzona w wieży może być używana jako rezerwa, utrzymując ciśnienie w sieci.

 • Awaryjne źródło wody: W przypadku awarii normalnych źródeł dostawy wody, wieża ciśnień może działać jako awaryjne źródło wody. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, takich jak pożary.

Wieże ciśnień są ważnym elementem systemów wodociągowych, a ich obecność pozwala na efektywne i niezawodne dostarczanie wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie