Czarne - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w miejscowości Czarne znajduje się na terenie stacji kolejowej. Jest to sześciokątna konstrukcja murowana z cegły ceramicznej. Wieża została wybudowana w 1910 roku i wpisana jest do rejestru zabytków.

Wieża ma wysokość 22 metrów i średnicę 12 metrów. Jej zbiornik może pomieścić 1000 metrów sześciennych wody. Wieża służyła do dostarczania wody do parowozów i wagonów kolejowych. Obecnie jest nieczynna, ale nadal stanowi jeden z charakterystycznych zabytków miejscowości Czarne.

Wieża ciśnień jest wykonana z cegły ceramicznej, która jest pokryta okładziną z łupka. Wieża ma charakterystyczny ceglany pas, który biegnie wokół niej na wysokości około 10 metrów. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik, który jest pomalowany na biało.

Wieża ciśnień w miejscowości Czarne jest ważnym zabytkiem techniki. Jest ona świadectwem rozwoju kolejnictwa w XIX i XX wieku. Wieża stanowi również element krajobrazu miejscowości Czarne i jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w miejscowości Czarne:


 • Wieża została wybudowana przez firmę Gebr. Becker z Berlina.
 • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana do magazynowania wody dla wojska.
 • W latach 50. XX wieku wieża została podłączona do miejskiego wodociągu.
 • W 2010 roku wieża została wyremontowana.

Wieża ciśnień w miejscowości Czarne jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w regionie. Jest ona świadectwem historii i rozwoju miejscowości Czarne.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Jej zasady działania obejmują kilka kluczowych elementów:


 • Zbieranie wody: Wieża ciśnień gromadzi wodę, najczęściej dostarczaną przez sieć wodociągową. Woda ta jest dostarczana do wieży poprzez rurociągi.

 • Wysokość wieży: Jednym z głównych elementów wpływających na ciśnienie wody jest wysokość wieży. Woda znajdująca się na znacznej wysokości generuje ciśnienie, które umożliwia jej przepływ do systemu wodociągowego poniżej.
 • Grawitacyjne ciśnienie: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody. Ciśnienie to jest wykorzystywane do przeprowadzania wody przez rurociągi do budynków i obszarów, które są niżej położone.

 • Zabezpieczenie przed zanikiem ciśnienia: Wieże ciśnień są szczególnie przydatne do zabezpieczania przed nagłymi spadkami ciśnienia w systemie wodociągowym. W przypadku awarii lub gdy ilość pobieranej wody przekracza natężenie dostarczanej wody, wieża dostarcza rezerwuar wody pod ciśnieniem, co pozwala na utrzymanie ciśnienia w sieci.

 • Regulacja ciśnienia: Operatorzy systemów wodociągowych mogą regulować ciśnienie wody, kontrolując poziom wody w wieży. W razie potrzeby mogą dostosować zawory i pompy wodne, aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci.

 • Magazynowanie zapasu wody: Wieże ciśnień pełnią także funkcję magazynowania pewnej ilości wody. Działa to jako rezerwa w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary lub inne nagłe potrzeby.

 • Warto zauważyć, że wieże ciśnień są jednym z wielu elementów systemów wodociągowych, a ich rola może się różnić w zależności od konkretnego projektu i zastosowania.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie