Czersk - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Czersku została wybudowana w 1926 roku. Jest to konstrukcja murowana z cegły ceramicznej, o wysokości 25 metrów i średnicy 12 metrów. Jej zbiornik może pomieścić 1000 metrów sześciennych wody.

Czersk - wieża ciśnień
Czersk - wieża ciśnień / @ Antekbojar

Wieża służyła do dostarczania wody do parowozów i wagonów kolejowych. Obecnie jest nieczynna i znajduje się w stanie ruiny. W 2023 roku PKP podjęło decyzję o rozbiórce wieży ciśnień w Czersku. Mieszkańcy miasta protestowali przeciwko tej decyzji, jednak PKP nie zmieniło zdania. Rozbiórka wieży rozpoczęła się w grudniu 2023 roku i zakończyła się w styczniu 2024 roku.

Wieża ciśnień w Czersku była jednym z charakterystycznych zabytków miasta. Jej rozbiórka spotkała się z negatywnym odbiorem mieszkańców. Wieża była świadectwem historii i rozwoju Czerska.

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, którego głównym zadaniem jest utrzymanie i regulacja ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Jest to konstrukcja inżynieryjna, której działanie opiera się na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

  • Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zazwyczaj posiada zbiornik, w którym przechowywana jest woda. Zbiornik ten może mieć różne formy i rozmiary, ale zwykle jest umieszczany na znacznej wysokości. Woda jest gromadzona w tym zbiorniku, co umożliwia generowanie ciśnienia.

  • Wysokość wieży: Wysokość wieży ma istotne znaczenie dla generowania ciśnienia w systemie wodociągowym. Im wyższa wieża, tym większa siła grawitacyjna działa na wodę, co przekłada się na wyższe ciśnienie w rurociągach.

  • Zasada grawitacyjnego ciśnienia: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia. Woda, znajdując się na pewnej wysokości, wywiera nacisk na rurociągi, co umożliwia płynięcie w dół do systemu wodociągowego.

  • Regulacja ciśnienia: Operatorzy systemów wodociągowych mogą kontrolować poziom wody w wieży, co umożliwia regulację ciśnienia w systemie. Jest to istotne w celu dostosowania ciśnienia do aktualnych potrzeb i warunków.

  • Zabezpieczenie przed spadkami ciśnienia: Wieże ciśnień pełnią funkcję zabezpieczającą przed nagłymi spadkami ciśnienia w systemie wodociągowym. W przypadku awarii lub nagłego zapotrzebowania na wodę, woda zgromadzona w wieży może być używana jako rezerwa, utrzymując ciśnienie w sieci.

  • Awaryjne źródło wody: W razie awarii lub sytuacji kryzysowej wieża ciśnień może służyć jako awaryjne źródło wody, co jest szczególnie istotne w sytuacjach takich jak pożary.


Wieża ciśnień stanowi istotny element systemów wodociągowych, przyczyniając się do efektywnego dostarczania wody do społeczności oraz zapewniając stabilność ciśnienia w sieci.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie