Debrzno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Debrznie to zabytkowa budowla zlokalizowana w powiecie człuchowskim, w województwie pomorskim. Została wybudowana w 1908 roku, w związku z rozbudową wodociągów miejskich. Wieża jest obiektem murowanym, o ośmiobocznym rzucie. Jej wysokość wynosi około 30 metrów. Wieża jest zwieńczona zbiornikiem o pojemności 100 m³.

W czasie II wojny światowej wieża została uszkodzona. Po wojnie została odbudowana, ale jej wygląd uległ zmianie. Drewniana obudowa zbiornika została zastąpiona metalową. W 1993 roku wieża została wyłączona z użytku. W jej miejsce wybudowano nową, metalową wieżę ciśnień.

Obecnie wieża ciśnień w Debrznie jest obiektem nieużywanym. Jest ona jednak cennym zabytkiem techniki. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w powiecie człuchowskim. Wieża jest dobrze zachowana i stanowi ciekawy element krajobrazu Debrzna. W 2019 roku wieża ciśnień w Debrznie została wpisana do rejestru zabytków.

Oto podstawowe informacje o wieży ciśnień w Debrznie:

 • rok budowy: 1908
 • wysokość: około 30 m
 • rzut: ośmioboczny
 • pojemność zbiornika: 100 m³
 • stan: nieużywana, zabytkowa

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który ma na celu utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie dostarczania wody. Podstawową funkcją wieży ciśnień jest równomierne dostarczanie wody do odbiorców, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na wodę jest zmienne.

 Poniżej znajdują się kluczowe informacje dotyczące wież ciśnień:


Budowa wieży ciśnień:

 • Zbiornik wody: Wieże ciśnień posiadają zazwyczaj wysoki zbiornik na wodę umieszczony na konstrukcji wieży. Zbiornik ten jest często cylindryczny lub stożkowy i wykonany z materiałów odpornych na korozję.
 • Konstrukcja nośna: Wieże ciśnień muszą być stabilne i wytrzymałe, aby utrzymać duży zbiornik wody na znacznej wysokości. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy kompozyty.
 • Wieża lub konstrukcja nośna: Woda w zbiorniku wywiera ciśnienie, które jest używane do napędzania wody w dół rur wodociągowych. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie hydrostatyczne.
 • Rury zasilające: Woda dostarczana jest do wieży za pomocą rur zasilających, które są podłączone do źródła wody, na przykład ujęcia wodnego, studni lub innego systemu wodociągowego.
 • System pompowania (opcjonalny): W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażone w pompy, które pomagają w napompowywaniu wody do zbiornika. Pompy te są aktywowane, gdy ciśnienie w systemie spada poniżej określonego poziomu.

Zasady działania:

 • Ciśnienie hydrostatyczne: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie ciśnienia hydrostatycznego generowanego przez masę wody w zbiorniku. To ciśnienie napędza dostarczanie wody do systemu wodociągowego.
 • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia wodociągowego, co jest istotne dla skutecznego dostarczania wody do odbiorców.
 • Zapas wody: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę rezerwuaru wody, co jest przydatne w przypadku awarii lub konieczności zapewnienia dostaw w sytuacjach nietypowych.
 • System sterowania: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy sterowania, które monitorują poziom wody, ciśnienie i inne parametry, aby zoptymalizować pracę wieży.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, zapewniając równomierne dostarczanie wody i utrzymanie ciśnienia, co jest istotne dla użytkowników i różnych gałęzi przemysłu.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie