Dzierzgoń - wieża ciśnień

 Dzierzgońska wieża ciśnień to ceglana wieża o wysokości 35 metrów, położona na Wzgórzu Zamkowym w Dzierzgoniu. Została wybudowana w latach 1927-1928 przez przedsiębiorstwo budowlane „Fritz Müller” z Gdańska. Wieża ma cylindryczny kształt i jest podzielona na cztery kondygnacje. 

Dzierzgoń - wieża ciśnień
Dzierzgoń - wieża ciśnień / @ Polimerek

Na najwyższej kondygnacji znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama miasta i okolic. W latach 60. XX wieku na wieży zamontowano antenę radiową, która jest wykorzystywana do nadawania programów radiowych i telewizyjnych. Wieża ciśnień w Dzierzgoniu jest cennym zabytkiem architektury modernistycznej. Jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień to konstrukcja mająca na celu gromadzenie wody pod ciśnieniem w celu zasilania systemów przeciwpożarowych lub dostarczania wody do miejskich sieci wodociągowych. Oto kilka ogólnych zasad działania wieży ciśnień:

Gromadzenie wody:

Wieże ciśnień są zazwyczaj umieszczone na wysokich konstrukcjach, co pozwala na gromadzenie wody na znacznej wysokości. Woda jest przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży.

Grawitacyjne ciśnienie:

Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie ciśnienia grawitacyjnego. Im wyżej znajduje się zbiornik wody, tym większe jest ciśnienie wody w rurach i przewodach podłączonych do wieży. To umożliwia dostarczanie wody do różnych obszarów miejskich, nawet jeśli źródło wody znajduje się na niższym poziomie.

Zasilanie systemów przeciwpożarowych:

Wieże ciśnień często są wykorzystywane do zasilania systemów przeciwpożarowych. W przypadku pożaru, woda pod ciśnieniem z wieży może być szybko dostarczana do hydrantów i innych urządzeń przeciwpożarowych, co pomaga w skutecznym gaszeniu ognia.

Równoważenie ciśnienia:

Aby utrzymać równowagę ciśnienia w sieci wodociągowej, wieża ciśnień może być wyposażona w specjalne zawory i urządzenia kontrolujące. Zapobiega to nagłym skokom ciśnienia i umożliwia stabilne dostarczanie wody.

Monitorowanie poziomu wody:

Współczesne wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w systemy monitorujące poziom wody. Dzięki temu można skutecznie zarządzać ilością wody w zbiorniku, a także planować konserwację i konserwację instalacji.

Zapobieganie zanieczyszczeniom:

Aby utrzymać czystość wody w zbiorniku, wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne filtry i systemy oczyszczania wody. Zapobiega to zanieczyszczeniu wody, co jest istotne zarówno dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak i dla dostarczania wody do spożycia.

Warto podkreślić, że zasady działania wieży ciśnień mogą się nieco różnić w zależności od specyfiki danego systemu wodociągowego oraz przeznaczenia danej wieży (np. przeciwpożarowe, miejskie zasilanie wodą).
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie