Kołobrzeg - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kołobrzegu jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Została zbudowana w 1885 roku w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły. Ma wysokość 30 metrów i jest usytuowana przy ulicy Budowlanej.

Kołobrzeg - wieża ciśnień
Kołobrzeg - wieża ciśnień / @ Sławomir Milejski

Wieża została wybudowana w tym samym czasie, co nowa sieć wodociągowo-miejska, która zastąpiła starą sieć rur drewnianych. Pełniła ona funkcję zbiornika dystrybucyjnego wody, podawanej do sieci miejskiej grawitacyjnie.

Wieżę ciśnień zdobią bogate detale architektoniczne, nawiązujące do form pseudo romańskich, pseudogotyckich i znanych ze średniowiecznego budownictwa obronnego. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Kołobrzegu. Wieżę ciśnień wyremontowano w latach 2006-2007. Obecnie jest czynna i pełni swoją pierwotną funkcję. Codziennie pompuje około 17 tysięcy litrów wody.

W pomieszczeniach znajdujących się na parterze wieży mieści się przytulna kwiaciarnia. Wieża ciśnień jest popularnym celem wycieczek turystycznych. Jest to jeden z symboli Kołobrzegu i stanowi ważną część jego historii.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Kołobrzegu:

  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.
  • Jej zbiornik na wodę ma pojemność 720 m3.
  • W latach 1945-1970 wieża była nieużywana.
  • W 1970 roku wieża została odrestaurowana i ponownie otwarta.

Jeśli wybierasz się do Kołobrzegu, koniecznie odwiedź wieżę ciśnień. To piękny i ciekawy zabytek, który warto zobaczyć.

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, którego głównym celem jest utrzymanie stabilnego ciśnienia wodociągowego w danym obszarze. Zasady działania wieży ciśnień są stosunkowo proste, a główne elementy to zbiornik wodny, rurociągi oraz pompy. Oto ogólne zasady działania wieży ciśnień:

Zbiornik wodny:

Wieże ciśnień zazwyczaj posiadają duży zbiornik wodny na szczycie konstrukcji. Ten zbiornik magazynuje wodę, aby można było utrzymać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej.

Rurociągi:

Z zbiornika wodnego woda przemieszcza się poprzez rurociągi do sieci wodociągowej. Rurociągi te rozmieszczone są w danym obszarze, dostarczając wodę do różnych miejsc.

Grawitacyjna siła:

Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda zbiornika wodnego, znajdującego się na wyższym poziomie, opływa przez rurociągi do niższych obszarów, co generuje naturalne ciśnienie.

Stabilizacja ciśnienia:

Wieża ciśnień pomaga utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy zapotrzebowanie na wodę jest większe. Działa to na zasadzie równoważenia ciśnień i utrzymania odpowiedniego poziomu wody w zbiorniku.

Pompy (opcjonalnie):

W niektórych systemach wieża ciśnień może być wspomagana przez pompy wodne. Pompy te są aktywowane, gdy ciśnienie w sieci spada poniżej ustalonego poziomu. Pompy dostarczają dodatkową ilość wody do sieci, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie.

Monitorowanie i kontrola:

System wieży ciśnień często jest monitorowany i kontrolowany za pomocą specjalnych systemów, które automatycznie regulują pracę pomp i utrzymują optymalne warunki w sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury miejskiej, zapewniającą nieprzerwane dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu do mieszkańców i firm. Jej projektowanie i utrzymanie są kluczowe dla efektywnego funkcjonowania systemu wodociągowego.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie