Koszalin - wieża ciśnień

 Koszalin ma wiele wież ciśnień, ale najsłynniejsza z nich to wieża ciśnień po starej papierni. Została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku i jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża ma wysokość 27 metrów i jest zbudowana z czerwonej cegły. 

Koszalin - wieża ciśnień
Koszalin - wieża ciśnień / @ Grzegorz W. Tężycki

Wieża pierwotnie służyła do dostarczania wody do pobliskiej fabryki papieru. W latach 90. XX wieku fabryka została zamknięta, a wieża została opuszczona. W 2010 roku wieża została odrestaurowana i udostępniona do zwiedzania.

Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Koszalina. Wieża jest popularnym celem wycieczek turystycznych i stanowi ważną część historii miasta.

Wieże ciśnień są szczególnie użyteczne do stabilizacji ciśnienia w systemach wodociągowych. Zapewniają one stałe ciśnienie, co jest istotne zwłaszcza w przypadku zmieniającego się zużycia wody, na przykład w godzinach szczytu.

Wspomaganie pompami (opcjonalnie):

W niektórych przypadkach wieże ciśnień mogą być wyposażone w pompy, które wspomagają naturalne ciśnienie grawitacyjne. Pompy te są aktywowane w przypadku nagłego spadku ciśnienia lub w sytuacjach, gdy konieczne jest dostarczenie większej ilości wody.

Bezpieczeństwo pożarowe:

Wieże ciśnień są czasem używane również w systemach przeciwpożarowych. Posiadanie dostępu do dużej ilości wody pod wysokim ciśnieniem może być kluczowe w sytuacjach pożarowych.

Monitoring i konserwacja:

Wieże ciśnień są monitorowane i konserwowane regularnie, aby zapewnić ich niezawodność i długotrwałe funkcjonowanie. Badania techniczne i konserwacja struktury są kluczowe dla utrzymania skuteczności systemu.

Wieża ciśnień stanowi ważny element infrastruktury wodociągowej, wspierając stabilne dostawy wody dla społeczności. Jej konstrukcja i utrzymanie wymagają profesjonalnego podejścia, aby zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo w dostawach wody.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie