Lubiechów Górny - wieża cisnień

 Wieża ciśnień w Lubiechowie Górnym to zabytkowa budowla z przełomu XIX i XX wieku. Stoi obok dawnej gorzelni, w centrum wsi. Jest to murowana wieża o wysokości około 20 metrów. Posiada prostokątny plan i jest zwieńczona kopułą. 

Wieża została wzniesiona w 1890 roku przez firmę "Fritz Schulz" z Berlina. Służyła do dostarczania wody do wsi i okolicznych gospodarstw. W latach 70. XX wieku wieża została wyłączona z eksploatacji i popadła w ruinę. W 2008 roku została wyremontowana i odzyskała dawny blask. Obecnie jest własnością prywatną i nie jest udostępniona do zwiedzania.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynierska używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest równomierne dostarczanie wody do użytkowników, wykorzystując zasadę grawitacji. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

Zasada Działania:

Wieże ciśnień wykorzystują grawitację do utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Zbiornik z wodą umieszczony na szczycie wieży dostarcza wodę do użytkowników poniżej, wykorzystując siłę ciążenia.

Zbiornik:

Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wody, który może mieć różne kształty i pojemności. Im większa wysokość wieży, tym większe ciśnienie wody, co umożliwia dostarczanie jej na większe odległości.

Wysokość:

Kluczowym elementem wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody. Woda zbiornika na szczycie przemieszcza się w dół przez rury, podtrzymywana przez grawitację.

Dystrybucja Wody:

Woda z wieży ciśnień jest dystrybuowana do różnych miejsc za pośrednictwem rur. Ciśnienie jest utrzymywane na stałym poziomie, co umożliwia dostarczanie wody do domów, firm i instytucji.

Zabezpieczenia:

Systemy wież ciśnień są zazwyczaj wyposażone w różne zabezpieczenia, takie jak zawory zwrotne, które zapobiegają cofaniu się wody, a także systemy bezpieczeństwa, które monitorują ciśnienie i poziom wody.

Regulacja Poziomu Wody:

Wieże ciśnień są wyposażone w mechanizmy regulacyjne, które utrzymują stały poziom wody w zbiorniku. Mechanizmy te kontrolują dostawę wody i jej napełnianie.

Wykorzystanie w Sytuacjach Awaryjnych:

Wieże ciśnień mogą pełnić rolę rezerwuaru wody w przypadku awarii pompy lub innych problemów technicznych. Zawierają one pewną ilość wody, którą można wykorzystać w sytuacjach nagłego zapotrzebowania.

Wieża ciśnień to istotny element infrastruktury wodociągowej, który umożliwia efektywne i stabilne dostarczanie wody do społeczności. Jej zasada działania opiera się na prostych zasadach fizyki, a konstrukcja jest dostosowana do lokalnych warunków i potrzeb społeczności.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie