Międzyzdroje - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Międzyzdrojach to zabytkowa budowla zlokalizowana przy ulicy Za Torem. Została wzniesiona w 1912 roku przez firmę "Otto Lindner" z Berlina. Jest to budowla ceglana, wybudowana na planie ośmiokąta foremnego. Ma wysokość około 30 metrów i posiada zbiornik stalowy, nitowany o pojemności 50 m3.

Międzyzdroje - wieża ciśnień
Międzyzdroje - wieża ciśnień / @ Koefbac

Wieża służyła do dostarczania wody do miasta. W latach 70. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i zastąpiona nowoczesnym hydroforem. Obecnie jest własnością Gminy Miejskiej Międzyzdroje i jest wykorzystywana jako obiekt turystyczny.

Wewnątrz wieży znajduje się wystawa poświęcona historii miasta i wieży ciśnień. Można tam zobaczyć m.in. stare fotografie, dokumenty i eksponaty związane z funkcjonowaniem wieży. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień w Międzyzdrojach jest cennym zabytkiem techniki. Jest to także popularne miejsce turystyczne, które warto odwiedzić.

Oto kilka ciekawostek związanych z wieżą ciśnień w Międzyzdrojach:

 • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.
 • W latach 2011-2012 wieża została wyremontowana w ramach projektu "Rewitalizacja wieży ciśnień w Międzyzdrojach".
 • Koszt remontu wyniósł około 2 miliony złotych.
 • Wieża jest udostępniona do zwiedzania odpłatnie.

Zwiedzanie wieży ciśnień w Międzyzdrojach odbywa się z przewodnikiem. Rezerwacje można dokonywać telefonicznie lub mailowo.

Godziny otwarcia wieży ciśnień w Międzyzdrojach:

 • W sezonie letnim (od maja do września):
 • Poniedziałek-piątek: 10:00-18:00
 • Sobota-niedziela: 10:00-19:00
 • Poza sezonem letnim:
 • Poniedziałek-piątek: 10:00-16:00
 • Sobota-niedziela: 10:00-17:00

Cena biletu wstępu do wieży ciśnień w Międzyzdrojach:

 • Bilet normalny: 10 zł
 • Bilet ulgowy: 7 zł
 • Bilet rodzinny (2+2): 25 zł

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynierska, której głównym celem jest przechowywanie wody i utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to jedna z form zbiorników wodnych, umieszczana najczęściej na podwyższonym terenie, co umożliwia wykorzystanie siły grawitacyjnej do dystrybucji wody. Poniżej znajdują się kluczowe aspekty związane z wieżą ciśnień:

Zbiornik Wody:

Wieża ciśnień zawiera zbiornik, który może przyjąć różne kształty i wielkości w zależności od projektu i potrzeb społeczności. Zbiornik ten przechowuje wodę dostarczaną do systemu wodociągowego.

Wysokość:

Kluczowym elementem wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody generowane jest na dole struktury, co umożliwia efektywną dystrybucję wody do różnych obszarów.

Grawitacyjna Dystrybucja Wody:

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu siły grawitacji do przemieszczania wody. Woda spływa z zbiornika w dół przez rury, co umożliwia dostarczanie wody do punktów końcowych w systemie wodociągowym.

Ciśnienie Wody:

Ciśnienie wody w systemie jest bezpośrednio związane z wysokością wieży. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie, co umożliwia pokonywanie oporu rur i dostarczanie wody na większe odległości.

Regulacja Poziomu Wody:

Wieże ciśnień są wyposażone w mechanizmy regulacyjne, które kontrolują poziom wody w zbiorniku. Te mechanizmy zapewniają utrzymanie stałego poziomu wody i odpowiedniego ciśnienia.

Zabezpieczenia i Kontrole:

Systemy wież ciśnień posiadają zabezpieczenia, takie jak zawory bezpieczeństwa, które chronią przed nadmiernym ciśnieniem. Dodatkowo, wieże są często wyposażone w systemy monitorujące, aby śledzić parametry wodociągowe.

Awaryjne Zastosowanie:

Wieże ciśnień mogą pełnić rolę rezerwuaru wody w przypadku awarii pompy lub innych problemów technicznych. Dzięki temu są w stanie dostarczać wodę nawet w sytuacjach nagłego zapotrzebowania.

Wieża ciśnień odgrywa ważną rolę w utrzymaniu stabilności dostawy wody w systemach wodociągowych. Jej konstrukcja i funkcje są dostosowywane do specyficznych warunków lokalnych i potrzeb społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie