Nowogard - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Nowogardzie jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Została wybudowana w 1909 roku na potrzeby kolei. Jest to ceglana wieża na planie koła, o wysokości 46 metrów. Lekko zwęża się ku górze, gdzie nadbudowany jest betonowy zbiornik na wodę typu Barkhausena. Całość przykryta jest stożkowym daszkiem.

Nowogard - wieża ciśnień
Nowogard - wieża ciśnień / @ Remigiusz Józefowicz

Wieża ciśnień była wykorzystywana do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych. Obecnie jest nieczynna, ale nadal stanowi ciekawy obiekt historyczny.

W 2020 roku wieża przeszła remont, w wyniku którego została zabezpieczona przed dalszym niszczeniem. Obecnie trwają prace nad jej zagospodarowaniem. Planowane jest stworzenie w niej muzeum kolejnictwa lub centrum kultury.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody w celu zabezpieczenia dostępu do niej w przypadku pożaru lub innych awaryjnych sytuacji. Zasady działania wieży ciśnień obejmują kilka kluczowych elementów:

Zbieranie i Przechowywanie Wody:

Wieża ciśnień zazwyczaj jest umieszczona na odpowiednio wysokiej konstrukcji, aby grawitacyjnie zasilać system wodociągowy.
Woda jest zbierana z różnych źródeł, takich jak rzeki, jeziora, czy studnie, a następnie przesyłana do wieży.

Wysokość Konstrukcji:

Woda w wieży ciśnień jest przechowywana na znacznej wysokości, co pozwala na stworzenie ciśnienia grawitacyjnego w systemie wodociągowym poniżej wieży.
Wysokość ta jest kluczowa, ponieważ im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody, co pozwala na efektywne dostarczanie wody do różnych miejsc.

Zawór Ciśnieniowy:

Wieża ciśnień jest wyposażona w zawory ciśnieniowe, które regulują przepływ wody.
Zawory te są odpowiednio ustawione, aby utrzymywać pożądane ciśnienie w systemie.

Bezpieczeństwo Przeciwpożarowe:

Wieże ciśnień są szczególnie istotne w kontekście przeciwpożarowym. W razie pożaru, ciśnienie wody z wieży może być szybko wykorzystane do zasilania strażackich przewodów i urządzeń przeciwpożarowych.

Systemy Zapasowe:

Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy zapasowe, takie jak generatory energii, aby zapewnić ciągłość dostawy wody w przypadku awarii zasilania.

Monitoring i Konserwacja:

Systemy wież ciśnień wymagają regularnego monitorowania i konserwacji. To obejmuje sprawdzanie stanu technicznego, utrzymanie zaworów, sprawdzanie szczelności i czyszczenie.

W skrócie, wieże ciśnień zapewniają efektywne i niezawodne dostarczanie wody, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary, gdzie szybki dostęp do dużej ilości wody jest kluczowy.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie