Łobez - wieża cisnień

 Wieża ciśnień w Łobzie to zabytkowa budowla zlokalizowana przy ulicy Kolejowej. Została wzniesiona w 1908 roku przez firmę "Gustav Adolf Schmidt" z Berlina. Jest to budowla ceglana, wybudowana na planie kwadratu. Ma wysokość około 17 metrów i posiada trzy ciekawe zdobienia ciemnozieloną cegłą glazurowaną - na wysokości parapetów okien parteru, na wysokości pierwszego piętra i pod gzymsem na dole części zbiornikowej.

Wieża służyła do dostarczania wody do miasta. W latach 70. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i popadła w ruinę. W 2010 roku została wyremontowana i odzyskała dawny blask. Obecnie jest własnością miasta Łobez i jest wykorzystywana jako obiekt turystyczny.

Łobez - wieża ciśnień
Łobez - wieża ciśnień / @ Jerzyjan

Wewnątrz wieży znajduje się wystawa poświęcona historii miasta i wieży ciśnień. Można tam zobaczyć m.in. stare fotografie, dokumenty i eksponaty związane z funkcjonowaniem wieży. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień w Łobzie jest cennym zabytkiem techniki. Jest to także popularne miejsce turystyczne, które warto odwiedzić.

Oto kilka ciekawostek związanych z wieżą ciśnień w Łobzie:

  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.
  • W latach 2010-2011 wieża została wyremontowana w ramach projektu "Rewitalizacja wieży ciśnień w Łobzie".
  • Koszt remontu wyniósł około 2,5 miliona złotych.
  • Wieża jest udostępniona do zwiedzania odpłatnie.
  • Zwiedzanie wieży ciśnień w Łobzie odbywa się z przewodnikiem. Rezerwacje można dokonywać telefonicznie lub mailowo.

Wieża ciśnień to konstrukcja służąca do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej zasada działania opiera się na prostych zasadach fizyki i hydrauliki. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat zasad działania wieży ciśnień:


Zbieranie i Przechowywanie Wody:

Wieże ciśnień są zazwyczaj umieszczane na wzniesieniu, co pozwala na zbieranie wody grawitacyjnie z różnych źródeł, takich jak rzeki, jeziora czy studnie. Woda jest gromadzona w zbiorniku znajdującym się na szczycie wieży.

Grawitacyjne Zasilenie Systemu:

Dzięki umieszczeniu wieży na odpowiedniej wysokości, woda z zbiornika może być dostarczana do systemu wodociągowego grawitacyjnie, co oznacza, że woda spływa z góry ku dołowi, co zapewnia ciśnienie potrzebne do przemieszczania się wody przez rury.

Utrzymanie Ciśnienia:

Ciśnienie w systemie wodociągowym jest kluczowe dla dostarczania wody do różnych miejsc. Wieża ciśnień utrzymuje stałe ciśnienie w sieci, co pozwala na dostarczanie wody do domów, przedsiębiorstw i innych miejsc.

Regulacja Poziomu Wody:

Woda jest uzupełniana do zbiornika na szczycie wieży z różnych źródeł, a system jest zaprojektowany w taki sposób, aby utrzymywać stały poziom wody w zbiorniku.

Systemy Bezpieczeństwa:

Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak zawory zwrotne, które zapobiegają zanieczyszczeniu wody, a także zawory regulacyjne, które umożliwiają kontrolowanie ilości wody przemieszczającej się przez system.

Zastosowanie W Sytuacjach Awaryjnych:

Wieże ciśnień mogą być również wykorzystywane do zabezpieczenia systemu w przypadku awarii pompy lub innych problemów technicznych. Zapewniają one rezerwuar wody, który może być używany w przypadku nagłego zapotrzebowania.

Podsumowując, wieże ciśnień pełnią kluczową rolę w zapewnianiu stabilnego dostarczania wody w systemach wodociągowych, wykorzystując zasady grawitacji i hydrauliki.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie