Resko - wieża ciśnień

 W Resku znajdują się dwie wieże ciśnień.

Pierwsza wieża ciśnień znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Kolejowej. Została wybudowana w latach 30. XX wieku przez Polskie Koleje Państwowe. Jest to budowla o wysokości 30 metrów, wykonana z cegły. Wieża ma cylindryczny kształt, z oszkloną kopułą na szczycie. W kopule znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych.

Wieża służyła do dostarczania wody do stacji kolejowej w Resku. Obecnie jest nieużywana i znajduje się w stanie technicznym wymagającym remontu.

Druga wieża ciśnień znajduje się na osiedlu Nowe Miasto, przy ulicy Piłsudskiego. Została wybudowana w latach 70. XX wieku przez Zakłady Chemiczne w Resku. Jest to budowla o wysokości 35 metrów, wykonana z betonu. Wieża ma cylindryczny kształt, z płaskim dachem. W wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 metrów sześciennych.

Wieża służyła do dostarczania wody do Zakładów Chemicznych w Resku. Obecnie jest wykorzystywana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Resku.

Ciekawostki na temat wież ciśnień w Resku:

W 2015 roku w wieży ciśnień przy ulicy Kolejowej odkryto skarb, w skład którego wchodziło ponad 100 monet z XIX i XX wieku. Wieża ciśnień przy ulicy Piłsudskiego jest widoczna z wielu punktów miasta. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Reska.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody w sieci. Jej głównym celem jest zapewnienie stabilnego ciśnienia, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do odbiorców. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych aspektów związanych z wieżą ciśnień:

Zbiornik na Szczycie:

Wieża ciśnień posiada zazwyczaj zbiornik na szczycie, w którym magazynowana jest woda. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal czy beton.

Zasada Działania Hydrostatycznego:

Zbiornik na szczycie wieży umożliwia generowanie ciśnienia hydrostatycznego poprzez różnicę wysokości między zbiornikiem a punktem dostarczania wody.

Woda opływająca rury wodociągowe generuje ciśnienie, które utrzymuje przepływ wody w sieci.

Stabilizacja Ciśnienia:

Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia wody, nawet gdy ilość zużywanej wody się zmienia. Zapobiegają gwałtownym zmianom ciśnienia, co może wpływać na skuteczność i wydajność systemu wodociągowego.

Rola w Systemie Wodociągowym:

Wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej w miastach i obszarach, gdzie konieczne jest dostarczanie wody na znaczne odległości i do różnych poziomów terenu.

Zastosowanie Awaryjne:

W przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej wieże ciśnień mogą działać awaryjnie, zapewniając ciśnienie wodociągowe dzięki sile grawitacyjnej.

Widzialność i Charakterystyczność:

Wieże ciśnień często są widoczne w krajobrazie miejskim i mogą stanowić charakterystyczne punkty orientacyjne. Ich konstrukcja może mieć różne formy, w zależności od projektu i estetyki miejsca.

Bezpieczeństwo:

Konstrukcje wież ciśnień muszą spełniać normy bezpieczeństwa, a instalacje związane z nimi powinny być regularnie sprawdzane i konserwowane. Wieża ciśnień jest ważnym elementem systemu wodociągowego, umożliwiającym efektywne dostarczanie wody do społeczności, utrzymując przy tym odpowiednie ciśnienie w sieci.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie