Runowo Pomorskie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Runowie Pomorskim to obiekt położony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Runowo Pomorskie. Wieża znajduje się w centrum miejscowości, przy ulicy Kolejowej.

Wieża została wybudowana około 1915 roku przez Polskie Koleje Państwowe. Jest to budowla o wysokości 30 metrów, wykonana z cegły. Wieża ma cylindryczny kształt, z oszkloną kopułą na szczycie. W kopule znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 metrów sześciennych.

Wieża służyła do dostarczania wody do stacji kolejowej w Runowie Pomorskim. Obecnie jest nieużywana i znajduje się w stanie technicznym wymagającym remontu. Wieża ciśnień w Runowie Pomorskim jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/1212. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w gminie Runowo Pomorskie.

Wieża jest jedyną w Polsce wieżą ciśnień z zbiornikiem w kształcie kuli. Taki typ zbiorników był stosowany w Niemczech, ale w Polsce nie zachowały się żadne inne przykłady tego typu konstrukcji. W 2023 roku wieża została zakupiona przez prywatnego inwestora, który planuje jej remont i adaptację na cele turystyczne.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Runowie Pomorskim:

  • Wieża była pierwotnie wyposażona w dwie pompy, które pompowały wodę z pobliskiego jeziora do zbiornika.
  • W 1939 roku wieża została uszkodzona w wyniku działań wojennych. Została odbudowana w 1945 roku.
  • W latach 60. XX wieku wieża została podłączona do sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień w Runowie Pomorskim jest cennym zabytkiem, który stanowi świadectwo historii miejscowości. Jej remont i adaptacja na cele turystyczne może przyczynić się do rozwoju turystyki w gminie Runowo Pomorskie.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody w sieci. Jej główną funkcją jest zapewnienie równomiernego dostarczania wody do odbiorców, utrzymując przy tym stałe ciśnienie w systemie. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

Zbiornik na Szczycie:

Wieża ciśnień posiada zazwyczaj zbiornik wodny umieszczony na jej szczycie. Zbiornik ten gromadzi wodę, która jest używana do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej.

Zasada Działania Hydrostatycznego:

Ciśnienie wody w sieci jest generowane dzięki sile grawitacji, wynikającej z różnicy wysokości między zbiornikiem na szczycie wieży a punktem dostarczania wody. Grawitacyjna siła wody opływającej rury utrzymuje ciśnienie, umożliwiając płynący strumień wody w systemie.

Stabilizacja Ciśnienia:

Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia wodociągowego, nawet w sytuacjach zmiennej konsumpcji wody. Dzięki zbiornikowi na szczycie, woda jest dostępna natychmiastowo, co pozwala na utrzymanie ciśnienia bez konieczności ciągłej pracy pomp.

Widzialność i Charakterystyczność:

Wieże ciśnień często są widoczne w krajobrazie miejskim i mogą stanowić charakterystyczne punkty orientacyjne. Ich konstrukcja może przyjmować różne formy, w tym cylindryczne, stożkowe czy też konstrukcje kratownicowe.

Rola w Systemie Wodociągowym:

Wieże ciśnień są kluczowym elementem miejskich systemów wodociągowych, gdzie umożliwiają efektywne i stabilne dostarczanie wody na znaczne odległości.

Bezpieczeństwo:

Konstrukcje wież ciśnień są projektowane z myślą o bezpieczeństwie i spełniają normy budowlane. Mogą być wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa, takie jak zawory bezpieczeństwa, które chronią przed nadmiernym ciśnieniem.

Wieża ciśnień jest zatem kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagającym utrzymać niezbędne ciśnienie w sieci wodociągowej dla zapewnienia efektywnego dostarczania wody do społeczności.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie