Rusowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Rusowie to obiekt położony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo. Wieża znajduje się w centrum miejscowości, przy ulicy Kolejowej. 

Wieża została wybudowana w 1908 roku przez władze pruskie. Jest to budowla o wysokości 30 metrów, wykonana z cegły. Wieża ma cylindryczny kształt, z oszkloną kopułą na szczycie. W kopule znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 190 metrów sześciennych.

Wieża służyła do dostarczania wody do mieszkańców Rusowa. Obecnie jest nieużywana i znajduje się w stanie technicznym wymagającym remontu. Wieża ciśnień w Rusowie jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/1214. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w gminie Darłowo.

Rusowo - wieża ciśnień
Rusowo - wieża ciśnień/ @ Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Rusowie:

  • Wieża była pierwotnie wyposażona w dwie pompy, które pompowały wodę z pobliskiego jeziora do zbiornika.
  • W 1939 roku wieża została uszkodzona w wyniku działań wojennych. Została odbudowana w 1945 roku.
  • W latach 60. XX wieku wieża została podłączona do sieci wodociągowej.
  • Wieża ciśnień w Rusowie jest cennym zabytkiem, który stanowi świadectwo historii miejscowości. Jej remont i adaptacja na cele turystyczne może przyczynić się do rozwoju turystyki w gminie Darłowo.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody w sieci. Jej głównym celem jest równomierne dostarczanie wody do odbiorców, niezależnie od zmian w zużyciu wody oraz utrzymanie stałego ciśnienia w sieci. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

Zasada Działania Hydrostatycznego:

Wieża ciśnień wykorzystuje zasadę ciśnienia hydrostatycznego, które wynika z różnicy wysokości między zbiornikiem na szczycie wieży a miejscem dostarczania wody.
Grawitacja sprawia, że woda opływająca rury generuje ciśnienie, co umożliwia przepływ wody w systemie.

Zbiornik na Szczycie:

Wieża ciśnień jest zazwyczaj wyposażona w zbiornik wodny na szczycie, który gromadzi wodę. Woda jest pompowana do tego zbiornika, a jej opływanie przez rury utrzymuje ciśnienie w sieci wodociągowej.

Stabilizacja Ciśnienia:

Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia, co jest istotne dla skutecznego i równomiernego dostarczania wody do odbiorców.
Dzięki zasadowi działania hydrostatycznego, nawet gdy zużycie wody się zmienia, ciśnienie w sieci jest utrzymywane.

Rola w Systemie Wodociągowym:

Wieże ciśnień pełnią kluczową rolę w miejskich systemach wodociągowych, gdzie konieczne jest utrzymanie stabilnego ciśnienia na dużym obszarze.
Pomagają w zapobieganiu gwałtownym zmianom ciśnienia wynikającym z dynamicznego zużycia wody.

Estetyka i Charakterystyczność:

Wieże ciśnień często są charakterystycznymi punktami krajobrazu miejskiego i mogą być symbolicznymi elementami dla danej społeczności.
Konstrukcje wież ciśnień mogą różnić się pod względem kształtu i wyglądu.

Bezpieczeństwo:

Konstrukcje wież ciśnień są projektowane z myślą o bezpieczeństwie, a systemy wodociągowe wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak zawory bezpieczeństwa.
Wieża ciśnień pełni zasadniczą rolę w utrzymaniu efektywnego dostarczania wody do społeczności, a jej zasada działania opiera się na wykorzystaniu grawitacji do generowania ciśnienia w sieci wodociągowej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie