Rzecz - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Rzeczu to obiekt położony w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Rogowo. Wieża znajduje się w centrum miejscowości, przy ulicy Kolejowej.

Wieża została wybudowana w 1922 roku przez Polskie Koleje Państwowe. Jest to budowla o wysokości 30 metrów, wykonana z cegły. Wieża ma cylindryczny kształt, z oszkloną kopułą na szczycie. W kopule znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych.

Wieża służyła do dostarczania wody do stacji kolejowej w Rzeczu. Obecnie jest nieużywana i znajduje się w stanie technicznym wymagającym remontu. Wieża ciśnień w Rzeczu jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/1213. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w gminie Rogowo. W 2023 roku wieża została zakupiona przez prywatnego inwestora, który planuje jej remont i adaptację na cele turystyczne.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Rzeczu:

  • Wieża była pierwotnie wyposażona w dwie pompy, które pompowały wodę z pobliskiego jeziora do zbiornika.
  • W 1939 roku wieża została uszkodzona w wyniku działań wojennych. Została odbudowana w 1945 roku.
  • W latach 60. XX wieku wieża została podłączona do sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień w Rzeczu jest cennym zabytkiem, który stanowi świadectwo historii miejscowości. Jej remont i adaptacja na cele turystyczne może przyczynić się do rozwoju turystyki w gminie Rogowo.

Wieża ciśnień to konstrukcja służąca do gromadzenia i utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do mieszkań, firm i innych miejsc.

Oto kilka zasad działania wieży ciśnień:

Zasada działania hydrostatycznego:

  • Woda jest pompowana do wieży ciśnień z użyciem pomp wodociągowych.
  • Dzięki sile grawitacyjnej woda w zbiorniku wywiera ciśnienie na rurki i rozdzielacz wodociągowy.
  • Magazynowanie wody:

Wieże ciśnień są zwykle wyposażone w dużą ilość wody, która jest przechowywana na wysokości.Im wyższa wieża, tym większa siła grawitacyjna i wyższe ciśnienie w systemie wodociągowym.

Regulacja ciśnienia:

Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę zmienia się dynamicznie.

W miarę zużycia wody, ciśnienie maleje, ale zbiornik w wieży pozwala na równomierne dostarczanie wody bez znacznego spadku ciśnienia.

Bezpieczeństwo przeciwwybuchowe:

Wieże ciśnień są często wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak zawory bezpieczeństwa, aby zapobiec zbyt dużemu ciśnieniu w systemie.

Przywracanie ciśnienia:

Jeśli wystąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej, wieże ciśnień mogą nadal dostarczać wodę dzięki zastosowaniu awaryjnych generatorów prądu lub innych systemów zapewniających ciągłość pracy.

Konserwacja jakości wody:

Długotrwałe przechowywanie wody w wieży ciśnień może prowadzić do straty chloru, który jest używany do dezynfekcji wody. Dlatego konieczne jest monitorowanie i utrzymanie odpowiednich poziomów środków dezynfekcyjnych.

Wieże ciśnień są kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach, gdzie nieregularne dostawy energii elektrycznej lub zmienne zapotrzebowanie na wodę mogą wpływać na stabilność ciśnienia w sieci.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie