Sławno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Sławnie to zabytkowa wieża ciśnień znajdująca się w Sławnie, w województwie zachodniopomorskim. Została zbudowana w 1927 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.

Sławno - wieża ciśnień
Sławno - wieża ciśnień @ / Gaik

Wieża jest wykonana z cegły i ma wysokość około 35 metrów. Ma kształt cylindryczny i jest podzielona na trzy kondygnacje. Na najwyższej kondygnacji znajduje się zbiornik na wodę. Wieża jest otoczona murem oporowym, który chroni ją przed osuwaniem się.

Wieża ciśnień w Sławnie była wykorzystywana do dostarczania wody do miasta do 1960 roku. W latach 90. XX wieku została wyremontowana i obecnie wykorzystywana jest do celów telekomunikacyjnych. Wieża jest jednym z symboli Sławna i jest często fotografowana przez turystów.

Wieża ciśnień to konstrukcja służąca do magazynowania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej główne funkcje obejmują:


  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień mają duże zbiorniki na szczycie, które są przeznaczone do przechowywania większych ilości wody. Woda jest dostarczana do wieży w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy lub w godzinach, gdy potrzeba wody jest mniejsza. W czasie szczytowego zapotrzebowania woda jest uwalniana z zbiornika, aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Woda przechowywana na szczycie wieży wywiera siłę ciśnienia, co pozwala na utrzymanie ciśnienia w rurociągach w określonym zakresie. Dzięki temu woda może być równomiernie rozprowadzana do różnych obszarów, a użytkownicy mogą korzystać z wody bez obniżania ciśnienia.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają zniwelować wahania ciśnienia, które mogą występować w systemie wodociągowym w zależności od pory dnia i zapotrzebowania. Działa to jak rodzaj bufora, który umożliwia utrzymanie ciśnienia na stałym poziomie, nawet gdy ilość zużywanej wody zmienia się dynamicznie.

  • Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień są ważne w systemach wodociągowych, zwłaszcza w obszarach miejskich, gdzie popyt na wodę może się znacznie różnić w ciągu dnia. Dzięki magazynowaniu wody i równoważeniu ciśnień wieże pomagają w zabezpieczeniu dostaw wody nawet w przypadku awarii lub planowanych prac konserwacyjnych.

Wieża ciśnień to zatem istotny element infrastruktury wodociągowej, który przyczynia się do efektywnego dostarczania wody do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie