Stargard Szczeciński - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Stargardzie Szczecińskim to neogotycka wieża ciśnień zbudowana w latach 1896-1897. Znajduje się na skarpie nad ul. Czarnieckiego, w parku Chrobrego. Jest najwyższą tego typu budowlą w Polsce, ma wysokość 65 metrów. 

Stargard Szczeciński - wieża ciśnień / @ Marcin Kuna

Wieża została zaprojektowana przez Fritza Heerta, ówczesnego dyrektora Zarządu Wodociągów w Stargardzie. Jej budowa była odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta w zakresie dostaw wody. Wieża miała za zadanie magazynować wodę i utrzymywać jej ciśnienie w sieci wodociągowej. Wieża jest zbudowana z czerwonej cegły i ma ośmioboczną podstawę. Jej górna część przechodzi w walec. Wieża jest zwieńczona krenelażem i iglicą.

W 2018 roku wieża została wyremontowana i udostępniona do zwiedzania. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto. Wieża ciśnień w Stargardzie Szczecińskim jest jednym z symboli miasta. Jest popularnym miejscem rekreacji i turystyki.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest magazynowanie wody i zapewnienie równomiernego ciśnienia w całym systemie wodociągowym. Oto kilka zasad działania wieży ciśnień:

  • Magazynowanie wody: Wieża ciśnień pełni rolę zbiornika wodnego, który gromadzi wodę dostarczaną przez sieć wodociągową. Woda ta jest podnoszona do wieży w okresach niskiego zapotrzebowania na wodę, a następnie uwalniana, gdy zapotrzebowanie wzrasta.

  • Siła grawitacyjna: Woda gromadzona w wieży ciśnień znajduje się na znacznej wysokości, co generuje ciśnienie grawitacyjne. To ciśnienie jest wykorzystywane do napędzania wody przez rury wodociągowe do domów, firm i innych miejsc, gdzie jest potrzebna.

  • Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest kluczowe do zapewnienia odpowiedniej jakości i ilości wody dla użytkowników. Ciśnienie jest kontrolowane przez regulację poziomu wody w wieży.

  • Zrównoważony dostęp do wody: Dzięki wieży ciśnień można utrzymać dostęp do wody nawet w okresach szczytowego zapotrzebowania, gdy zużycie wody jest największe. Woda jest wcześniej gromadzona, co pozwala zaspokoić potrzeby użytkowników w ciągu dnia.

  • Awaryjne źródło wody: Wieże ciśnień mogą także pełnić rolę awaryjnego źródła wody w przypadku przerw w dostawie wody z sieci. Woda zgromadzona w wieży może być używana w sytuacjach nagłych lub w przypadku konieczności naprawy systemu wodociągowego.

Ważne jest, aby regularnie kontrolować i konserwować wieże ciśnień, aby zapewnić ich skuteczność i bezpieczeństwo. Systemy monitorowania pomagają utrzymać odpowiedni poziom wody i ciśnienia oraz zapobiegać ewentualnym problemom związanym z wieżą ciśnień.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie