Świdwin - wieża ciśnień

 Szczecinek nie ma już funkcjonującej wieży ciśnień. W 2012 roku zdemontowano z niej zbiornik na wodę, ze względu na jego zły stan techniczny. Pozostał jedynie murowany trzon wieży, który jest obecnie zabytkiem.

W Świdwinie znajduje się jedna wieża ciśnień, położona przy ulicy Warszawskiej. Została zbudowana w 1912 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ma 38 metrów wysokości i cylindryczny kształt. Została zbudowana z cegieł i ma dach w kształcie stożka. Zbiornik na wodę znajdujący się w wieży ma pojemność 360-380 metrów sześciennych. Wieża ciśnień w Świdwinie pełni nadal swoją pierwotną funkcję, czyli dostarczania wody do sieci wodociągowej miasta. Jest również popularnym miejscem turystycznym i oferuje panoramiczny widok na miasto.

W Świdwinie znajdowała się również druga wieża ciśnień, położona przy ulicy Dworcowej. Została zbudowana w 1904 roku i była wykorzystywana przez kolej. W 1987 roku została rozebrana.

Dane techniczne wieży ciśnień przy ulicy Warszawskiej:

  • Wysokość: 38 metrów
  • Kształt: cylindryczny
  • Materiał: cegła
  • Dach: stożkowy
  • Pojemność zbiornika na wodę: 360-380 metrów sześciennych

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, którego zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej oraz magazynowanie pewnej ilości wody. Wieże ciśnień są często stosowane w systemach miejskich i wiejskich do zapewnienia równomiernego dostępu do wody o odpowiednim ciśnieniu dla mieszkańców i przedsiębiorstw. Oto kilka kluczowych elementów dotyczących wież ciśnień:


Zbiornik wodny:

Wieża ciśnień zawiera zazwyczaj duży zbiornik wodny, umieszczony na konstrukcji wieży. Ten zbiornik pełni funkcję rezerwuaru wody, który może być używany w razie potrzeby, na przykład w przypadku awarii wodociągowej lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę.
Wysokość:

Zbiornik wodny wieży ciśnień jest umieszczony na odpowiedniej wysokości, co umożliwia naturalne tworzenie ciśnienia w sieci wodociągowej. Ciśnienie to jest wynikiem siły grawitacyjnej działającej na wodę.
Regulacja ciśnienia:

Aby utrzymać stałe ciśnienie w sieci, wieża ciśnień wykorzystuje systemy regulacyjne. Te systemy monitorują ciśnienie w sieci i sterują pracą pomp lub zaworów, aby utrzymać ciśnienie na poziomie odpowiednim dla użytkowników.
Zabezpieczenia awaryjne:

Wieże ciśnień są często wyposażone w systemy zabezpieczeń awaryjnych, które mogą być aktywowane w przypadku problemów, takich jak utrata ciśnienia w sieci lub nadmierne zużycie wody. To może obejmować alarmy lub automatyczne procedury, aby zminimalizować skutki awarii.
Stabilizacja dostaw wody:

Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji dostaw wody, zwłaszcza w okresach o zmiennej liczbie użytkowników. Dzięki zasobowi wodnemu i zdolności regulacyjnej mogą dostarczać wodę o stałym ciśnieniu, niezależnie od warunków zmiennej podaży i popytu.
Bezpieczeństwo poziomu wody:

Systemy monitorują poziom wody w zbiorniku, aby zapewnić, że zawsze jest odpowiednia ilość wody dostępna. Automatyczne systemy uzupełniania mogą być uruchamiane, aby utrzymać poziom wody na właściwym poziomie.
Wieża ciśnień jest kluczowym elementem systemu wodociągowego, pozwalającym na efektywne zarządzanie ciśnieniem i dostawą wody w danej lokalizacji.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie