Świnoujście - wieża ciśnień

 W Świnoujściu znajdują się dwie wieże ciśnień. Jedna z nich, znajdująca się przy ul. Wojska Polskiego, jest wieżą miejską. Została wybudowana w 1898 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża jest murowana z czerwonej cegły i ma 40 metrów wysokości. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i morze.

Świnoujście - wieża ciśnień
Świnoujście - wieża ciśnień / @ Klugschnacker

Druga wieża ciśnień, znajdująca się przy stacji kolejowej, jest wieżą kolejową. Została wybudowana w 1912 roku i jest również wpisana do rejestru zabytków. Wieża jest murowana z czerwonej cegły i ma 36 metrów wysokości. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 50 m3. Wieża jest obecnie nieużywana i niszczeje.

Wieża miejska

Wieża miejska w Świnoujściu została wybudowana w 1898 roku przez spółkę "Ostseebad Swinemünde". Była ona przeznaczona do dostarczania wody pitnej mieszkańcom miasta. Wieża jest murowana z czerwonej cegły i ma 40 metrów wysokości. Jej podstawa ma kształt ośmiokąta foremnego. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i morze.

W czasie II wojny światowej wieża została lekko uszkodzona. Po wojnie została przejęta przez wojsko radzieckie, które używało jej jako punktu obserwacyjnego. W 1993 roku wieża została przekazana miastu Świnoujście.

W latach 2009-2010 wieża została gruntownie wyremontowana. Prace obejmowały m.in. wymianę dachu, remont tarasu widokowego oraz wykonanie instalacji elektrycznej i sanitarnej.

Obecnie wieża miejska w Świnoujściu jest udostępniona do zwiedzania. Na taras widokowy można wejść po schodach lub skorzystać z windy. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta, morza i wyspy Uznam.

Wieża kolejowa

Wieża kolejowa w Świnoujściu została wybudowana w 1912 roku przez spółkę "Ostseebad Swinemünde". Była ona przeznaczona do dostarczania wody pitnej dla potrzeb kolei. Wieża jest murowana z czerwonej cegły i ma 36 metrów wysokości. Jej podstawa ma kształt ośmiokąta foremnego. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 50 m3.

W czasie II wojny światowej wieża została lekko uszkodzona. Po wojnie została przejęta przez polskie koleje państwowe, które nadal używały jej do dostarczania wody pitnej. W 2010 roku wieża została wyłączona z eksploatacji.

Obecnie wieża kolejowa w Świnoujściu jest nieużywana i niszczeje. W 2023 roku pojawiły się plany jej rewitalizacji. Według tych planów wieża miałaby zostać przekształcona w wieżę widokową oraz obiekt usługowo-gastronomiczny.

Perspektywy

Obie wieże ciśnień w Świnoujściu są cennymi obiektami historycznymi. Wieża miejska jest już udostępniona do zwiedzania, a wieża kolejowa ma szansę na rewitalizację. Rewitalizacja wieży kolejowej byłaby korzystna dla miasta, ponieważ pozwoliłaby na uratowanie cennego zabytku oraz na stworzenie nowego miejsca na mapie turystycznej Świnoujścia.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana głównie do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej zasada działania opiera się na prostym mechanizmie grawitacyjnym. 

Poniżej przedstawiam główne zasady działania wieży ciśnień:

Zbieranie wody: Wieża ciśnień może być zasilana wodą z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie, czy też przepompowane wody z ujęć wodociągowych. Woda jest zazwyczaj przepompowywana do zbiornika znajdującego się na górze wieży.

  • Grawitacyjna dystrybucja: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie siły grawitacyjnej do rozprowadzania wody w systemie. Woda znajdująca się w zbiorniku na szczycie wieży ma potencjalną energię grawitacyjną, która jest wykorzystywana do dostarczania wody do różnych miejsc.

  • Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w wieży ciśnień wywiera ciśnienie hydrostatyczne, które pozwala na przesyłanie wody przez rury w dół do obszarów o niższej wysokości. Im wyżej znajduje się poziom wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie w systemie.

  • Zapewnienie stałego ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej, co jest istotne do skutecznego dostarczania wody do użytkowników na różnych poziomach wysokości. Stałe ciśnienie umożliwia korzystanie z wody bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz.

  • Zapas wody: Wieże ciśnień pełnią także funkcję rezerwuaru wody, co jest szczególnie istotne w przypadku awarii lub sytuacji nadzwyczajnych. W przypadku przerwania dostaw wody z głównego źródła, wieża może zapewnić pewien czas dostarczania wody z zapasu zgromadzonego w zbiorniku.

Wieża ciśnień jest więc integralnym elementem systemu wodociągowego, umożliwiającym efektywne i równomierne dostarczanie wody do użytkowników. Jej konstrukcja musi być solidna i bezpieczna, aby zapewnić niezawodność działania i spełniać normy bezpieczeństwa.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie