Tarnowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Tarnowie to unikatowy obiekt, jedyny tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Została wybudowana w 1980 roku według projektu naukowców z Politechniki Warszawskiej. Konstrukcja wieży wykonana jest ze stali, ma wysokość 37 metrów i pojemność 3000 metrów sześciennych.

Wieża pełni funkcję rezerwuaru wody dla okolicznych osiedli mieszkaniowych oraz elementu stabilizującego ciśnienie w sieci wodociągowej. W czasie szczytowego poboru wody przez odbiorców, nadmiar wody jest pompowany do wieży, a następnie pobierany w miarę potrzeb. Dzięki temu ciśnienie wody w sieci pozostaje na stałym poziomie.

Wieża ciśnień w Tarnowie jest również atrakcją turystyczną. Jest doskonale widoczna z wielu punktów miasta, a jej oryginalny kształt sprawia, że jest często fotografowana.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Tarnowie:

  • Konstrukcja wieży została zaprojektowana w taki sposób, aby była odporna na wstrząsy sejsmiczne.
  • Wieża jest pomalowana na kolor żółty, który jest kolorem rozpoznawczym Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowie.
  • Wieża jest wyposażona w iluminację, która jest włączana wieczorem.

W 2023 roku wieża ciśnień w Tarnowie została wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień to jeden ze sposobów na gromadzenie i dostarczanie wody, zwłaszcza w systemach miejskich. Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu grawitacji do dostarczania wody do różnych miejsc.

Oto ogólny opis zasady działania wieży ciśnień:


  • Zbieranie wody: Woda jest zbierana z różnych źródeł, takich jak rzeki, jeziora czy ujęcia wody, i przesyłana do wieży ciśnień.

  • Podnoszenie wody: Woda jest pompowana do wieży ciśnień za pomocą pomp wodnych. Woda jest podnoszona na odpowiednią wysokość, aby umożliwić grawitacyjne dostarczanie wody do różnych obszarów miejsca.

  • Magazynowanie wody: Wieża ciśnień pełni funkcję magazynu wody. Woda jest przechowywana w zbiorniku umieszczonym na górze konstrukcji wieży. Dzięki temu gromadzi się pewna ilość wody, która jest dostępna w razie potrzeby.

  • Dostarczanie wody: Gdy mieszkańcy potrzebują wody, otwierane są zawory na dole wieży. Dzięki grawitacji woda zbiornika na górze spływa do systemu rur i dociera do miejsc docelowych, takich jak domy, firmy czy instytucje.

  • Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki grawitacyjnej sile woda jest dostarczana z pewnym ciśnieniem, co ułatwia jej płynięcie przez rury i zapewnia efektywne dostarczanie wody do odbiorców.


Ogólnie rzecz biorąc, wieże ciśnień są często stosowane w systemach miejskich jako skuteczne rozwiązanie do dostarczania wody na większe odległości i do obszarów o różnej wysokości terenu. Dzięki wykorzystaniu grawitacji, wieże ciśnień umożliwiają dostarczanie wody bez konieczności używania dodatkowych pomp na całej trasie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie