Trzebiatów - wieża ciśnień

 W Trzebiatowie znajdują się dwie wieże ciśnień: kolejowa i zakładowa.

Trzebiatów - wieża ciśnień

Kolejowa wieża ciśnień znajduje się na końcu ulicy Torowej w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w 1906 roku i pełniła funkcję rezerwuaru wody dla potrzeb kolejowych. W 1990 roku została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu stoi nieużywana.

Wieża ma wysokość 27 metrów i jest wykonana z cegły. Trzon wieży jest cylindryczny, a na górze znajduje się głowica z kulistym zbiornikiem. Zbiornik ma pojemność 200 metrów sześciennych.

Zakładowa wieża ciśnień znajduje się w Jarominie, osiedlu Trzebiatowa. Została wybudowana w 1899 roku dla potrzeb Zakładu dla Obłąkanych, który wówczas znajdował się w tym miejscu. W 2004 roku cały kompleks, wraz z wieżą ciśnień, został wpisany do rejestru zabytków.

Wieża ma wysokość 25 metrów i jest wykonana z cegły. Trzon wieży jest cylindryczny, a na górze znajduje się głowica z kulistym zbiornikiem. Zbiornik ma pojemność 100 metrów sześciennych.

Obie wieże ciśnień są obiektami zabytkowymi i stanowią ciekawy element krajobrazu Trzebiatowa.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, która jest używana do gromadzenia i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej główną funkcją jest magazynowanie wody na odpowiedniej wysokości, co umożliwia jej grawitacyjne dostarczanie do obszarów o różnej wysokości terenu. Wieże ciśnień są powszechnie stosowane w systemach miejskich, zwłaszcza tam, gdzie konieczne jest równomierne i skuteczne dostarczanie wody do mieszkańców.


Ogólnie rzecz biorąc, budowa wieży ciśnień obejmuje kilka kluczowych elementów:


Zbiornik na szczycie: Wieża ciśnień ma cylindryczny lub stożkowy zbiornik umieszczony na szczycie konstrukcji. Ten zbiornik służy do przechowywania wody. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe ciśnienie można uzyskać w systemie wodociągowym.


Pompy: Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie za pomocą pomp wodnych. Pompy te podnoszą wodę z niższego poziomu terenu na poziom zbiornika na szczycie, co jest kluczowe dla grawitacyjnego dostarczania wody.


Rury: System rur prowadzi od źródła wody do wieży ciśnień oraz z wieży do obszarów, gdzie woda ma być dostarczana. Rury te umożliwiają przemieszczanie wody między różnymi punktami systemu wodociągowego.


Zawory: W systemie wieży ciśnień istnieją zawory, które można kontrolować, aby regulować przepływ wody. Otwarcie i zamknięcie zaworów wpływa na ilość wody, która jest uwalniana z wieży do sieci wodociągowej.


Stabilizacja ciśnienia: Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki grawitacyjnemu opadaniu wody z wysokości zbiornika na szczycie, woda jest dostarczana z odpowiednim ciśnieniem do obszarów miejsca docelowego.


Wieża ciśnień stanowi ważny element infrastruktury miejskiej, zapewniając skuteczne dostarczanie wody i minimalizując potrzebę korzystania z dodatkowych pomp. Jej konstrukcja i rozmiar mogą się różnić w zależności od konkretnych potrzeb i warunków danego obszaru.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie