Wysoka Kamieńska - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wysokiej Kamieńskiej znajduje się na stacji kolejowej, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 115. Została wybudowana w 1908 roku przez niemieckie koleje państwowe (Preußische Staatseisenbahnen), w celu dostarczania wody pitnej do parowozów.

Wieża ma wysokość około 20 metrów i jest wykonana z cegły. Posiada cylindryczny kształt, z charakterystycznym, stożkowym hełmem. Wnętrze wieży podzielone jest na kilka kondygnacji, w których znajdują się zbiorniki na wodę. Obecnie wieża nie jest użytkowana. Jest własnością prywatną i jest udostępniona do zwiedzania.

Wieża ciśnień w Wysokiej Kamieńskiej jest cennym zabytkiem techniki. Jest jednym z niewielu obiektów tego typu w regionie. W związku z tym warto podjąć działania w celu jej zabezpieczenia i renowacji.

Oto kilka propozycji działań, które mogłyby zostać podjęte w celu ochrony wieży ciśnień w Wysokiej Kamieńskiej:

 • Przystąpienie do prac konserwacyjnych, mających na celu zabezpieczenie obiektu przed dalszym niszczeniem.
 • Utworzenie w wieży centrum edukacyjnego, poświęconego historii i technice.
 • Wykonanie iluminacji wieży, która podkreśli jej walory estetyczne.

Realizacja tych działań pozwoliłaby na zachowanie wieży ciśnień w Wysokiej Kamieńskiej dla przyszłych pokoleń i nadałaby jej nowe życie.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Wysokiej Kamieńskiej:


 • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest odporna na działanie czynników atmosferycznych.
 • W przeszłości wieża była wyposażona w instalację elektryczną, która zapewniała oświetlenie zbiorników na wodę.
 • W 2018 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.


Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody i zapewnienia równomiernej dostawy wody do użytkowników. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych aspektów związanych z wieżą ciśnień:

 • Zbiornik na wodę: Głównym elementem wieży ciśnień jest zazwyczaj zbiornik na wodę umieszczony na szczycie konstrukcji. Ten zbiornik magazynuje wodę, która może być później uwalniana do systemu wodociągowego w zależności od zapotrzebowania.

 • Wysokość: Kluczową cechą wieży ciśnień jest jej wysokość. Wysoko umieszczony zbiornik na wodę generuje ciśnienie hydrostatyczne, które napędza dostawę wody do sieci wodociągowej.

 • Zasada działania: Woda jest dostarczana do wieży z różnych źródeł, takich jak studnie, ujęcia wodne czy rzeki. Gromadzi się ją w zbiorniku na szczycie wieży. Otwierając odpowiednie zawory, woda jest uwalniana z zbiornika, przemieszczając się przez sieć rur do miejsc docelowych.

 • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są projektowane tak, aby utrzymać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym. Dzięki temu woda może być dostarczana z odpowiednim ciśnieniem do różnych obszarów, nawet gdy zapotrzebowanie ulega zmianom.

 • Redundancja i niezawodność: Wieże ciśnień pełnią rolę systemu zapasowego (redundancy) w przypadku awarii innych elementów systemu wodociągowego. W razie potrzeby mogą dostarczać wodę niezależnie od działania pomp czy innych urządzeń.

 • Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest ważne dla zapewnienia skutecznej i niezawodnej dostawy wody do różnych obszarów.

 • Konserwacja: Regularna konserwacja wieży ciśnień jest niezbędna dla utrzymania jej sprawności i bezpieczeństwa. Obejmuje to monitorowanie stanu technicznego konstrukcji, kontrolę zabezpieczeń przeciwwybuchowych, malowanie czy wymianę zużytych elementów.

Wieża ciśnień stanowi integralną część infrastruktury wodociągowej, a jej obecność pomaga utrzymać skuteczny i niezawodny system dostarczania wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie