Złocieniec - wieża ciśnień

 W Złocieńcu znajduje się jedna wieża ciśnień, która jest położona na górującym nad miastem wzniesieniu zwanym "Górą Szubieniczną". Wieża została wybudowana w 1937 roku i jest wykonana z cegły. Ma ośmiokątny przekrój i wysokość 40 metrów.

Wieża ciśnień w Złocieńcu pełniła pierwotnie funkcję magazynu wody dla miasta. Obecnie jest nieczynna i nie pełni już żadnych funkcji użytkowych. Jest jednak obiektem zabytkowym i stanowi ciekawy punkt widokowy na miasto i okolicę.

Z wieży ciśnień roztacza się wspaniały widok na Złocieniec i okolicę. Widać stąd miasto z jego zabytkami, jeziora Rakowo Duże i Rakowo Małe, a także Górę Rakowską. W pogodne dni można dostrzec nawet szczyty Gór Kaczawskich.

Wieża ciśnień w Złocieńcu jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek. Jest to również doskonały punkt do podziwiania panoramy miasta.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Złocieńcu:

  • Wieża została wybudowana w stylu modernizmu.
  • W 1937 roku wieża była najwyższym budynkiem w mieście.
  • W latach 1945-1956 wieża była wykorzystywana przez wojsko.
  • W 2014 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Złocieńcu jest jednym z symboli miasta. Jest to obiekt o dużej wartości historycznej i kulturowej.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do gromadzenia wody na potrzeby systemów hydrantowych przeciwpożarowych oraz do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Zasada jej działania opiera się na prostych zasadach fizyki i hydrauliki. Oto podstawowe elementy związane z działaniem wieży ciśnień:

  • Zbieranie wody: Wieże ciśnień zazwyczaj są umieszczone na terenach podwyższonych, co pozwala im efektywnie gromadzić wodę. Mogą to być naturalne wzniesienia terenu lub sztucznie stworzone podniesienia.
  • Zbiornik wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę, który gromadzi ją w celu późniejszego wykorzystania. Woda ta może być dostarczana do wieży z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, rurociągi lub inne systemy dostarczające wodę.
  • Grawitacyjne ciśnienie: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia wodnego. W miarę jak woda gromadzi się w zbiorniku na górze wieży, ciśnienie wody wzrasta. To ciśnienie jest wykorzystywane do napędzania wody w dół w rurach i rozprowadzania jej do systemów hydrantowych lub wodociągowych.
  • Zasilenie systemów przeciwpożarowych: Wieże ciśnień są często używane do zasilania systemów przeciwpożarowych. Dzięki grawitacyjnemu ciśnieniu woda może być szybko dostarczana do miejsc, gdzie jest potrzebna do gaszenia pożaru.
  • Stabilizacja ciśnienia w sieci wodociągowej: Wieże ciśnień pełnią także rolę w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. W sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na wodę jest duże, a ciśnienie w sieci maleje, woda może być uzupełniana z zbiornika wieży, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie.
Podsumowując, wieża ciśnień działa na zasadzie gromadzenia wody na podwyższonym terenie, co umożliwia wykorzystanie grawitacyjnego ciśnienia wodnego do zasilania systemów przeciwpożarowych oraz stabilizacji ciśnienia w sieci wodociągowej.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie