Adamowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Adamowicach znajduje się w pobliżu miejscowości Adamowice, w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim, w gminie Kutno. Jest to kolejowa wieża ciśnień należąca do zespołu stacji Azory (lub Kutno-Azory – duża stacja rozdzielcza, z parowozownią, warsztatami naprawczymi, stacją pomp oraz osiedlem mieszkaniowym, wybudowana pod koniec lat 20. XX w.).

Wieża została wybudowana w latach 20. XX wieku, prawdopodobnie w 1928 roku. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości około 30 metrów. Posiada cylindryczny zbiornik o średnicy około 10 metrów. Na zbiorniku znajduje się nadbudowa, która wygląda jak punkt obserwacyjny.

Wieża pełniła pierwotnie funkcję magazynowania wody dla potrzeb parowozów i innych pojazdów kolejowych. Obecnie jest nieużytkowana i jest własnością PKP.

Wieża ciśnień w Adamowicach jest cennym zabytkiem techniki. Jest jednym z nielicznych zachowanych obiektów tego typu w Polsce.


Oto szczegóły techniczne wieży:


  • Wysokość: około 30 metrów
  • Średnica zbiornika: około 10 metrów
  • Pojemność zbiornika: około 1000 metrów sześciennych
  • Dokładne współrzędne geograficzne wieży to: 51°44'44"N 19°49'19"E.

Zasady działania wieży ciśnień w Adamowicach

Wieże ciśnień to konstrukcje używane do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemach wodociągowych. Ich zasada działania opiera się na prostym zasadzie hydrostatyki oraz grawitacji. Oto główne zasady działania wież ciśnień:


Zbieranie i przechowywanie wody: Wieże ciśnień zbierają wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne lub systemy kanalizacyjne deszczowe. Woda ta jest przechowywana w zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży.

Utrzymanie ciśnienia: Woda przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży tworzy ciśnienie, które jest wykorzystywane do dostarczania wody do domów, firm, i innych budynków w okolicy. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie może być wygenerowane.

Zasada grawitacji: Ciśnienie wody w wieży jest generowane poprzez siłę grawitacji, która działa na wodę znajdującą się w zbiorniku na jej szczycie. Ciśnienie to jest równoważone z siłą oporu wynikającą z wysokości, na jakiej znajduje się punkt dostawy wody.

Regulacja przepływu: Woda spływa z wieży do systemu wodociągowego przez rurociągi, a przepływ jest kontrolowany za pomocą zaworów i regulatorów ciśnienia. Zawory te otwierają się i zamykają w zależności od zapotrzebowania na wodę w danym czasie.

Zapewnienie ciągłości dostawy: Wieże ciśnień są projektowane tak, aby zapewniać ciągłość dostawy wody nawet w przypadku awarii w systemie wodociągowym. Dzięki magazynowaniu wody w zbiorniku, dostawy wody mogą być kontynuowane nawet podczas prac konserwacyjnych lub awarii.

Bezpieczeństwo konstrukcji: Wieże ciśnień są budowane z wytrzymałych materiałów, takich jak beton, stal lub kompozyty, aby zapewnić im stabilność i bezpieczeństwo. Regularne przeglądy i konserwacja są również niezbędne, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom i zapewnić ich sprawność.

Działanie wieży ciśnień opiera się więc na prostych zasadach fizycznych, które umożliwiają przechowywanie i dostarczanie wody z zachowaniem odpowiedniego ciśnienia.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie