Aleksandrów Kujawski - wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Aleksandrowie Kujawskim to zabytkowy obiekt, znajdujący się przy ulicy Wojska Polskiego, w pobliżu dworca kolejowego. Została wzniesiona w 1895 roku, w stylu neorenesansowym. Ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z czerwonej cegły i drewna.

Aleksandrów Kujawski - wieża ciśnień
Aleksandrów Kujawski - wieża ciśnień / @ Travelarz

Wieża posiada charakterystyczny kształt dwuzbiornikowy, zwieńczony drewnianą kopułą. W jej wnętrzu znajdują się dwa zbiorniki o pojemności 150 metrów sześciennych każdy. Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody do miasta do 1999 roku.

Obecnie wieża ciśnień jest własnością PKP. Jest wpisana do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.

W ostatnich latach wieża ciśnień była przedmiotem kilku projektów rewitalizacji. W 2017 roku została odnowiona elewacja zewnętrzna obiektu. W 2022 roku rozpoczęto prace remontowe wnętrza wieży. Po ich zakończeniu wieża ma zostać udostępniona do zwiedzania.

Ważniejsze informacje o wieży ciśnień w Aleksandrowie Kujawskim:

 • Data budowy: 1895
 • Styl architektoniczny: neorenesansowy
 • Wysokość: 25 metrów
 • Materiał: czerwona cegła, drewno
 • Pojemność zbiorników: 150 metrów sześciennych każdy
 • Status: własność PKP
 • Rejestr zabytków: województwo kujawsko-pomorskie
 • Planowane udostępnienie do zwiedzania: 2023 rok

Warto wiedzieć:


 • Wieża ciśnień w Aleksandrowie Kujawskim jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta.
 • Wieża została wzniesiona w celu zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu miasta.
 • W latach 1999-2017 wieża nie była wykorzystywana.
 • W 2017 roku wieża została odnowiona w ramach projektu "Rewitalizacja zabytkowej wieży ciśnień w Aleksandrowie Kujawskim".
 • W 2022 roku rozpoczęto prace remontowe wnętrza wieży, które mają zakończyć się w 2023 roku. Po ich zakończeniu wieża ma zostać udostępniona do zwiedzania.
Zasady działania wieży ciśnień w Aleksandrowie Kujawskim :

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który służy do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Głównym celem wieży ciśnień jest magazynowanie wody na odpowiedniej wysokości, co umożliwia jej dostarczanie do użytkowników na niższych poziomach terenu zgodnie z zasadą ciśnienia grawitacyjnego. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień jest wyposażona w zbiornik, który magazynuje wodę. Ten zbiornik może mieć różne kształty i rozmiary, a woda w nim przechowywana jest w oczekiwaniu na potrzeby sieci wodociągowej.

Wysokość: Umieszczenie zbiornika na znacznej wysokości jest kluczowe. Woda z zbiornika spływa grawitacyjnie do sieci wodociągowej, co generuje ciśnienie, umożliwiając przesyłanie wody na obszary znajdujące się na niższym poziomie.

Ciśnienie grawitacyjne: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zastosowaniu ciśnienia grawitacyjnego. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w sieci.

Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest ważne dla zapewnienia skutecznego i równomiernego dostarczania wody do użytkowników.

Systemy przeciwpożarowe: Wieże ciśnień często pełnią również rolę w systemach przeciwpożarowych, dostarczając wodę pod ciśnieniem do hydrantów przeciwpożarowych w razie potrzeby.

Zabezpieczenie przed wstrząsami hydraulicznymi: Wieże ciśnień mogą również pomagać w zminimalizowaniu wstrząsów hydraulicznych, które mogą wystąpić w wyniku nagłego otwarcia lub zamknięcia zaworów.

Wieża ciśnień stanowi ważny element infrastruktury miejskiej, przyczyniając się do efektywnego funkcjonowania systemów wodociągowych i zapewniając stabilne dostawy wody dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie