Łasin - wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Łasinie to wieża wodociągowa, wybudowana w 1893 roku. Jest to budowla o wysokości 30 metrów, z jednym zbiornikiem o średnicy 6 metrów i pojemności 150 metrów sześciennych. 

Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neorenesansowym. Posiada charakterystyczną, ośmiokątną podstawę i jest zwieńczona stożkowym dachem. W dolnej części wieży znajduje się wejście, a w górnej części - zbiornik na wodę.

Wieża ciśnień w Łasinie była częścią systemu wodociągowego, który został wybudowany w tym samym czasie. System ten był jednym z pierwszych wodociągów w okolicy i miał zapewnić mieszkańcom Łasina dostęp do czystej wody.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest ona jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście i stanowi atrakcję turystyczną. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Łasinie:


  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest odporna na warunki atmosferyczne.
  • W zbiorniku na wodę znajduje się około 150 metrów sześciennych wody.
  • Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem, który jest wykonany z blachy.
  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Łasinie jest cennym obiektem, który stanowi świadectwo historii miasta. Jest ona również atrakcyjnym obiektem architektonicznym, który przyciąga mieszkańców i turystów.

Zasady działania wieży ciśnień w Łasinie :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Składa się z wysokiej, często cylindrycznej konstrukcji, zazwyczaj wykonanej z betonu lub stali. Na górze wieży znajduje się zbiornik na wodę, który może być otwarty lub hermetycznie zamknięty. Dzięki temu zbiornikowi oraz wysokości wieży, woda w zbiorniku tworzy ciśnienie, które zapewnia stabilny przepływ wody przez rury wodociągowe do użytkowników nawet wtedy, gdy zapotrzebowanie na wodę jest niskie.

Wieża ciśnień pełni kilka funkcji w systemie wodociągowym, w tym równomierne rozprowadzanie wody, zapewnienie rezerwy wody w przypadku awarii lub awaryjnych sytuacji, oraz utrzymanie ciśnienia w sieci wodociągowej. Jest to kluczowy element infrastruktury miejskiej, który pomaga zapewnić niezawodne dostawy wody dla społeczności. Ponadto wieże ciśnień mogą mieć również wartość symboliczną i estetyczną dla miasta lub regionu, często stając się jego charakterystycznym elementem krajobrazu.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie