Łask - wieża ciśnień

 W Łasku znajduje się jedna wieża ciśnień, położona przy ul. Kolejowej. Została wybudowana w 1902 roku podczas budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Kaliskiej. Jest to typowa konstrukcja wznoszona na stacjach tej linii.

Wieża ma 19 metrów wysokości i w szczycie mieści zbiornik na wodę o pojemności 15 m3. Była wykorzystywana do zaopatrywania w wodę parowozy kursujące na trasie Warszawa-Poznań. Po elektryfikacji linii kolejowych w latach 70. XX wieku wieża straciła swoje znaczenie i do dziś pozostaje nieużytkowana.

W 2014 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Łasku jest wykonana z cegły klinkierowej. Ma cylindryczny kształt o średnicy 10 metrów. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę, który jest otoczony tarasem widokowym.

Wieża jest dobrze zachowana, choć wymaga remontu. Jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w Łasku.

Zasady działania wieży ciśnień w Łasku

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która pełni kilka kluczowych funkcji w systemach wodociągowych oraz w systemach przeciwpożarowych. Oto kilka istotnych informacji na temat wież ciśnień:


Przechowywanie wody: Wieża ciśnień służy do przechowywania pewnej ilości wody, która może być używana do różnych celów, takich jak dostarczanie wody pitnej do pobliskich mieszkańców lub zapewnianie wody dla systemu przeciwpożarowego.


Utrzymywanie ciśnienia: Poprzez umieszczenie zbiornika z wodą na odpowiedniej wysokości, wieża ciśnień umożliwia utrzymanie stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzieje się to dzięki sile grawitacji, która spycha wodę w dół i zapewnia ciśnienie wymagane do dostarczania wody do różnych miejsc.


Zapewnienie równomiernego dostarczania wody: Dzięki ciśnieniu utrzymywanemu przez wieżę ciśnień, system wodociągowy może równomiernie dostarczać wodę do użytkowników, niezależnie od zmian w zużyciu lub czasowych niedoborów wody.


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień są również istotne dla systemów przeciwpożarowych. Dzięki ich obecności w odpowiednich lokalizacjach, zapewnia się stały dostęp do wody pod wysokim ciśnieniem, co umożliwia skuteczne gaszenie pożarów.


Konstrukcja: Wieże ciśnień mogą przyjmować różne formy, ale zazwyczaj są to wysokie, cylindryczne lub stożkowe konstrukcje, zbudowane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal, beton czy cegła. Ich wysokość jest kluczowa dla uzyskania odpowiedniego ciśnienia wody.


Pompy: W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy wysokość wieży nie jest wystarczająca do utrzymania wymaganego ciśnienia, wieże ciśnień mogą być wyposażone w pompy, które pomagają podtrzymać ciśnienie lub zwiększyć je w systemie wodociągowym.


Wieża ciśnień jest więc istotnym elementem infrastruktury miejskiej, który zapewnia nie tylko dostęp do wody pitnej, ale również pełni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i stabilności systemów wodociągowych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie