Barcin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Barcinie to nieczynna wieża ciśnień położona w mieście Barcin w województwie kujawsko-pomorskim. Została wybudowana w 1912 roku przez Towarzystwo Kolei Iwanogródek – Łomża – Białystok. Wieża jest zbudowana z cegły i ma wysokość 30 metrów. Jej pojemność wynosi 200 m³. Wieża została wpisana do rejestru zabytków w 1998 roku. 

Barcin - wieża ciśnień
Barcin - wieża ciśnień / @ Jacek Bogdan

Wieża była używana do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych. Obecnie jest nieczynna i stanowi obiekt historyczny. W 2016 roku wieża została odremontowana.

Zasady działania wieży ciśnień w Barcinie :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wodociągowego. Zasada jej działania opiera się na zjawisku hydrostatyki, czyli równowadze sił działających na ciecz spoczywającą w spoczynku.


Podstawowe elementy wieży ciśnień to zbiornik na wodę umieszczony na wysokiej konstrukcji, najczęściej na stalowej konstrukcji, murze lub betonowym słupie. Woda jest pompowana do zbiornika, gdzie jest przechowywana. Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokości, tworzy się potencjalna energia grawitacyjna, zwana także energią ciśnieniową.


Gdy w systemie wodociągowym pojawia się potrzeba dostarczenia wody do użytkowników, zawory otwierają się, a woda z zbiornika zaczyna spływać rurami w dół do miejsca docelowego. Dzięki energii ciśnieniowej, woda płynie z pewnym ciśnieniem, co umożliwia jej skuteczne pokonywanie przeszkód, takich jak różnice wysokości terenu czy opory w rurach.


Wieża ciśnień pełni kilka funkcji:


Zapewnienie ciśnienia w systemie: Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokości, wieża ciśnień pozwala utrzymywać ciśnienie w sieci wodociągowej, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników.


Zapewnienie ciągłości dostaw: Ponieważ woda jest gromadzona w zbiorniku, wieża ciśnień pozwala na magazynowanie pewnej ilości wody, co może być przydatne w przypadku awarii lub prac konserwacyjnych w systemie wodociągowym.


Wyrównywanie wahaniom ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać ewentualne wahania ciśnienia w systemie, co przyczynia się do stabilności dostaw wody.


Warto zaznaczyć, że wieże ciśnień są jednym z wielu elementów systemu wodociągowego, a ich projektowanie zależy od wielu czynników, takich jak teren, ilość użytkowników, zapotrzebowanie na wodę i inne lokalne warunki.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie