Biedrusko - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Biedrusku jest zabytkową wieżą ciśnień znajdującą się w miejscowości Biedrusko w województwie wielkopolskim. Wieża została wybudowana w 1901 roku i służyła do dostarczania wody do pobliskiego pruskiego obozu wojskowego.

Biedrusko - wieża ciśnień
Biedrusko - wieża ciśnień / @ 2pprzemo

Wieża ciśnień jest obiektem ceglanym, o wysokości około 31 metrów. Posiada neogotycki styl architektoniczny. W jej wnętrzu znajduje się stalowy, nitowany zbiornik na wodę o pojemności 150 metrów sześciennych. Wieża ciśnień w Biedrusku jest wpisana do rejestru zabytków. W 2019 roku została odrestaurowana i obecnie jest udostępniona do zwiedzania.

Historia

Biedrusko to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Suchy Las. Miejscowość ma bogatą historię, sięgającą końca XIV wieku. Pod koniec XIX wieku wieś została zakupiona przez Prusy i ulokowano tu obóz ćwiczebny. W centralnym punkcie obozu została wybudowana wieża ciśnień, która służyła lokalnej sieci wodociągowej, zaopatrującej kasyno wojskowe i zespół koszar.

W czasie II wojny światowej wieża ciśnień została uszkodzona w wyniku bombardowań. Po wojnie wieża nadal była wykorzystywana do celów wojskowych. W latach 70. XX wieku wieża została wyłączona z eksploatacji.

Rewitalizacja

W 2019 roku wieża ciśnień w Biedrusku została odrestaurowana. Podczas prac remontowych wymieniono zniszczone cegły, odnowiono elewację zewnętrzną i wewnętrzną oraz naprawiono mechanizm zegarowy. Obecnie wieża ciśnień jest udostępniona do zwiedzania.

Zwiedzanie

Wieża ciśnień w Biedrusku jest otwarta dla zwiedzających od kwietnia do października. Wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Atrakcje turystyczne

Oprócz wieży ciśnienia, w Biedrusku znajduje się wiele innych atrakcji turystycznych, w tym:

  • Obóz ćwiczebny Wojska Polskiego
  • Jezioro Biedrusko
  • Rezerwat przyrody "Biedrusko"
  • Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Wieża ciśnień w Biedrusku jest interesującym obiektem historycznym i architektonicznym. Stanowi świadectwo historii miejscowości i regionu.

Zasady działania wieży ciśnień ?

Wieża ciśnień to konstrukcja mająca na celu magazynowanie wody i utrzymanie ciśnienia wodociągowego w danej okolicy. Jej zasady działania są dość proste, a główne elementy składowe to zbiornik wodny i konstrukcja wieży.

Zbiornik wodny:

Woda jest gromadzona w dużym zbiorniku umieszczonym na górze wieży. Zazwyczaj jest to cylindryczny lub stożkowy zbiornik wykonany z materiałów odpornych na korozję, takich jak stal nierdzewna lub beton.

Podstawowa zasada ciśnienia:

Woda znajdująca się w zbiorniku na górze wieży wywiera nacisk na dolne warstwy wody zgodnie z zasadą ciśnienia. Im wyżej zbiornik, tym większe ciśnienie.

Grawitacja jako źródło ciśnienia:

Wieże ciśnień wykorzystują grawitację do generowania ciśnienia wodociągowego. Woda spływa z górnego zbiornika w dół rurą lub przewodem, co powoduje wzrost ciśnienia. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodociągowe.

Regulacja poziomu wody:

Aby utrzymać stabilny poziom wody i ciśnienia w sieci wodociągowej, systemy wież ciśnień są wyposażone w systemy regulacyjne, takie jak zawory, pompy czy sterowniki poziomu wody. Te urządzenia monitorują i dostosowują poziom wody w zbiorniku.

Zapewnienie ciągłości dostawy wody:

Wieże ciśnień umożliwiają magazynowanie większych ilości wody, co pozwala na równomierne dostarczanie wody do okolicznych obszarów nawet w okresach zwiększonego zapotrzebowania, na przykład w godzinach szczytu.

Zabezpieczenie awaryjne:

W przypadku awarii wodociągowej, wieże ciśnień mogą pełnić rolę awaryjnego źródła wody, utrzymując dostępność wody dla społeczności.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagając utrzymać stabilne ciśnienie w sieci i dostarczać wodę do użytkowników.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie