Bojanowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Bojanowie jest kolejową wieżą ciśnień znajdującą się w Bojanowie, w województwie wielkopolskim. Zlokalizowana jest przy ul. Kolejowej, w pobliżu dworca kolejowego.

Wieża została zbudowana w 1910 roku, według projektu Otto Adolfa Ludwika Intzego. Posiada zbiornik typu Intze, który jest zbiornikiem ciśnieniowym o cylindrycznym kształcie. Zbiornik jest wykonany z żeliwa i ma wysokość 16 metrów. Wieża jest wykonana z czerwonej cegły i ma wysokość 25 metrów.

Wieża ciśnień w Bojanowie jest zabytkiem techniki. Jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/106/2012. Obecnie wieża nie jest wykorzystywana do celów kolejowych. Jest własnością gminy Bojanowo i stanowi atrakcję turystyczną.

W 2018 roku wieża została odremontowana. Prace obejmowały m.in. renowację elewacji, wymianę pokrycia dachowego oraz remont wnętrza. Po remoncie wieża zyskała nowe życie. Jest wykorzystywana do celów kulturalnych i edukacyjnych. W jej wnętrzu znajduje się sala wystawowa, sala widowiskowa oraz sala edukacyjna.

Wieża ciśnień w Bojanowie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w gminie. Jest symbolem historii i tradycji kolejowej w Bojanowie.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna wykorzystywana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody w sieci. Główne cechy i funkcje wieży ciśnień obejmują:

Zasada Działania:

Wieża ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Zbiornik wodny znajdujący się na górze wieży magazynuje wodę, a jej masa generuje ciśnienie, które napędza przepływ wody w dół rur wodociągowych do konsumentów.

Konstrukcja:

Wieże ciśnień mogą przyjmować różne formy konstrukcyjne. Często mają stalową lub betonową konstrukcję, a zbiornik wodny może być umieszczony na szczycie tej konstrukcji. Mogą mieć formę cylindryczną, stożkową lub inny kształt.

Zbiornik Wodny:

Zbiornik wodny na górze wieży jest miejscem magazynowania wody. Jest zazwyczaj wystarczająco duży, aby zapewnić stabilne dostawy wody przez pewien okres czasu, nawet w przypadku zakłóceń w dostawie.

Ciśnienie:

Ciśnienie wody generowane przez wieżę zależy od wysokości zbiornika wodnego. Im wyższy zbiornik, tym większe ciśnienie. Stąd wieże ciśnień są często budowane na terenach podwyższonych.

Regulacja Ciśnienia:

Wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacyjne, takie jak zawory, które pomagają utrzymać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej. To pozwala na dostarczanie wody o stałym ciśnieniu do odbiorców.

Zastosowanie Awaryjne:

W przypadku zakłóceń w dostawie wody z zewnętrznych źródeł, wieże ciśnień mogą pełnić rolę źródła awaryjnego, dostarczając wodę z własnych zasobów.

Widoczność i Estetyka:

Wieże ciśnień są czasem umieszczane na znacznej wysokości, aby zapewnić widoczność i stać się charakterystycznym elementem krajobrazu miejskiego. Niektóre z nich są projektowane w taki sposób, aby stanowiły również element estetyczny.

Wieża ciśnień odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu niezawodnego dostępu do wody pitnej i utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie