Boniewo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Boniewie to nieczynna wieża ciśnień położona w miejscowości Boniewo w województwie kujawsko-pomorskim. Została wybudowana w 1908 roku przez Towarzystwo Kolei Wąskotorowej Włocławek - Brześć Kujawski. Wieża jest zbudowana z cegły i ma wysokość 25 metrów. Jej pojemność wynosi 100 m³. Wieża została wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku.


Wieża była używana do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych. Obecnie jest nieczynna i stanowi obiekt historyczny. W 2016 roku wieża została odremontowana. Wieża ciśnień w Boniewie jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to przykład typowej wieży ciśnień kolejowej, która była powszechnie stosowana na przełomie XIX i XX wieku. Wieża jest dobrze zachowana i stanowi ciekawy obiekt do zwiedzania.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Boniewie:


  • Wieża została zbudowana z cegieł pochodzących z pobliskiego cegielnika.
  • Wieża posiada dwa zbiorniki na wodę, jeden o pojemności 50 m³ i drugi o pojemności 50 m³.
  • Wieża została wyposażona w pompę napędzaną parą.
  • Wieża była używana do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych, które kursowały na linii kolejki wąskotorowej Włocławek - Brześć Kujawski.
  • Linia kolejki wąskotorowej została zamknięta w 1991 roku.
  • Wieża ciśnień w Boniewie jest obecnie własnością gminy Boniewo.

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który pełni rolę w utrzymaniu ciśnienia wody w sieci. Jej konstrukcja opiera się na zasadzie hydrostatyki, wykorzystując potencjalną energię grawitacyjną do generowania ciśnienia. Poniżej przedstawiam podstawowe informacje na temat wieży ciśnień:


Elementy wieży ciśnień: Zbiornik na wodę: To duży pojemnik, zazwyczaj umieszczony na górze konstrukcji wieży. Zbiorniki te mogą mieć różne kształty, takie jak cylindryczne, sześcienne lub inne, w zależności od projektu.

Konstrukcja nośna: To element, który podtrzymuje zbiornik na odpowiedniej wysokości. Konstrukcja może przyjąć formę stalowej ramy, betonowego słupa lub innego nośnika.

Rury i zawory: Wieża ciśnień jest połączona z siecią wodociągową za pomocą rur i zaworów. Zawory pozwalają na kontrolowanie przepływu wody do zbiornika oraz jej wypływu do sieci wodociągowej.

Zasada działania wieży ciśnień w Boniewie :

Napełnianie zbiornika: Woda jest pompowana do zbiornika, który zazwyczaj umieszczony jest na znacznej wysokości. Podczas napełniania zbiornika, woda gromadzi potencjalną energię grawitacyjną.

Równoważenie ciśnienia: Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokości, ciśnienie wewnątrz zbiornika powoduje równoważenie ciśnień w sieci wodociągowej. To umożliwia swobodny przepływ wody z zbiornika do sieci.

Dostarczanie wody: Gdy użytkownicy potrzebują wody, zawory są otwierane, co pozwala wodzie opadać z zbiornika do sieci wodociągowej. Potencjalna energia grawitacyjna zamieniana jest na energię kinetyczną, a woda przemieszcza się rurami do miejsc przeznaczenia.

Utrzymywanie ciśnienia: Zasada działania polega na utrzymaniu stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia efektywne dostarczanie wody do odbiorców.

Wieża ciśnień jest jednym z elementów systemu wodociągowego, mającym na celu zapewnienie nieprzerwanych i stabilnych dostaw wody. Jej projektowanie uwzględnia lokalne warunki, potrzeby użytkowników i inne czynniki mające wpływ na efektywność systemu wodociągowego.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie