Brodnica - wieża ciśnień

 W Brodnicy znajdują się dwie wieże ciśnień: kolejowa i miejska.


Wieża ciśnień kolejowa znajduje się w północno-wschodniej części miasta przy linii kolejowej w kierunku Działdowa i Iławy niedaleko zbiegu z linią na Sierpc. Wieża została wybudowana w 1928 roku przez Towarzystwo Kolei Nadwiślańskiej. Jest to wieża żelbetowa o wysokości około 25 metrów. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 200 m³. Wieża została wpisana do rejestru zabytków w 1997 roku.

Brodnica - wieża ciśnień
Brodnica - wieża ciśnień / @ 1bumer

Wieża ciśnień miejska znajdowała się w południowej części miasta przy ulicy Podgórnej 27 (obecnie za stacją paliw). Wieża została wybudowana w 1905 roku. Miała przed rozbiórką około 24 metrów wysokości. Podstawa ma kształt ośmiokąta, którego przeciwległe boki oddalone są od siebie o około 10 metrów. Wieża została rozebrana w 2007 roku.

Obecnie wieża ciśnień kolejowa jest w dobrym stanie technicznym i jest wykorzystywana przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Wieża jest otwarta dla zwiedzających i stanowi ciekawy obiekt historyczny.

Zasady działania wieży ciśnień w Brodnicy :

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej służący do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Jest to konstrukcja, która umożliwia gromadzenie wody na wysokości, co pozwala na wykorzystanie potencjalnej energii grawitacyjnej do utrzymania ciśnienia wodociągowego. Poniżej znajdują się kluczowe elementy i zasada działania wieży ciśnień:


Główne elementy wieży ciśnień:

Zbiornik na wodę: To duże naczynie, zazwyczaj umieszczone na górze konstrukcji wieży. Zbiornik ten może przyjmować różne kształty, na przykład cylindryczny, sześcienny, czy inny, a jego pojemność jest dostosowana do potrzeb obsługiwanej sieci wodociągowej.


Konstrukcja nośna: To element, który podtrzymuje zbiornik na odpowiedniej wysokości. Konstrukcja ta może być wykonana z różnych materiałów, takich jak stal, beton, czy kompozyty, a jej zadaniem jest utrzymanie zbiornika na odpowiedniej wysokości.


Rury i zawory: Wieża ciśnień jest połączona z siecią wodociągową za pomocą rur i zaworów. Zawory pozwalają na kontrolowanie przepływu wody do zbiornika oraz jej wypływu do sieci wodociągowej.


Zasada działania:

Napełnianie zbiornika: Woda jest pompowana do zbiornika, zazwyczaj przy użyciu systemu pomp wodociągowych. Woda jest magazynowana w zbiorniku na znacznej wysokości, co generuje potencjalną energię grawitacyjną.


Utrzymywanie ciśnienia: Umieszczenie zbiornika na wysokości pozwala na wykorzystanie potencjalnej energii grawitacyjnej do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Ciśnienie to pozwala na swobodny przepływ wody w dół do sieci.


Dostarczanie wody: Gdy jest potrzebna dostawa wody, zawory są otwierane, co umożliwia wodzie opadać z zbiornika do sieci wodociągowej. Woda przemieszcza się rurami i dostarczana jest do miejsc docelowych.


Wieża ciśnień pełni istotną rolę w utrzymaniu ciśnienia wody w systemie wodociągowym, co przyczynia się do efektywnego dostarczania wody do użytkowników w danym obszarze. Jej projektowanie uwzględnia lokalne potrzeby i warunki terenowe.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie