Buk - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Buku jest miejską wieżą ciśnień znajdującą się w Buku, w województwie wielkopolskim. Zlokalizowana jest przy ul. Dobieżyńskiej, w południowej części miasta. 

Wieża została zbudowana w początkach XX wieku, wraz z miejską siecią wodociągową. Posiada zbiornik typu Intze, który jest zbiornikiem ciśnieniowym o cylindrycznym kształcie. Zbiornik jest wykonany z żeliwa i ma wysokość 16 metrów. Wieża jest wykonana z czerwonej cegły i ma wysokość 25 metrów.

Buk - wieża ciśnień
Buk - wieża ciśnień/ @ Bialo-zielony

Wieża ciśnień w Buku jest zabytkiem techniki. Jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/107/2012. Obecnie wieża nie jest wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest własnością miasta Buk i stanowi atrakcję turystyczną.

W 2017 roku wieża została odremontowana. Prace obejmowały m.in. renowację elewacji, wymianę pokrycia dachowego oraz remont wnętrza. Po remoncie wieża zyskała nowe życie. Jest wykorzystywana do celów kulturalnych i edukacyjnych. W jej wnętrzu znajduje się sala wystawowa, sala widowiskowa oraz sala edukacyjna.

Wieża ciśnień w Buku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście. Jest symbolem historii i tradycji wodociągowej w Buku.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody w sieci. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

Zbiornik wodny:

Wieże ciśnień posiadają zbiornik wodny umieszczony na ich szczycie. Zbiornik ten jest wypełniany wodą i służy do magazynowania dużych ilości wody, która jest później dostarczana do okolicznych obszarów.

Zasada działania:

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na grawitacji. Woda gromadzona w zbiorniku na górze wieży wywiera ciśnienie, które napędza przepływ wody w dół rur wodociągowych. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe jest ciśnienie.

Stabilizacja ciśnienia:

Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej. Dzięki zasadowi grawitacji woda z zbiornika na górze wieży może być dystrybuowana równomiernie do odbiorców, utrzymując ciśnienie na akceptowalnym poziomie.

Regulacja przepływu:

Systemy wież ciśnień są wyposażone w mechanizmy regulacyjne, takie jak zawory, które kontrolują przepływ wody w rurach. To pozwala na dostosowywanie ilości wody, która jest uwalniana w zależności od potrzeb.

Zastosowanie awaryjne:

Wieże ciśnień mogą pełnić rolę źródła awaryjnego wody w przypadku zakłóceń w dostawie z głównego źródła wodociągowego. W razie potrzeby woda z zbiornika może być wykorzystywana do zaspokajania potrzeb społeczności.

Widoczność i Charakterystyka krajobrazu:

Wieże ciśnień są często umieszczane na miejscach o znacznej wysokości, co zwiększa ich widoczność. Niektóre z nich mają charakterystyczne konstrukcje, które stają się rozpoznawalnym elementem krajobrazu miejskiego.

Wentylacja i Ochrona wody:

Aby zapobiec zanieczyszczeniu wody w zbiorniku, wieże ciśnień są zwykle wyposażone w systemy wentylacji i ochrony. To ważne, aby zachować jakość wody przechowywanej na potrzeby społeczności.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagającą zapewnić niezawodny dostęp do wody pitnej i utrzymać ciśnienie wodociągowe na odpowiednim poziomie.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie