Bzowo - Goraj - wieża ciśnień

 Kolejowa wieża ciśnień w Bzowo-Goraj jest zabytkiem techniki, wpisanym do rejestru zabytków pod numerem A/109/2012. Została zbudowana w latach 1896-1897, wraz z budową linii kolejowej Inowrocław Rąbinek - Drawski Młyn. Jest wykonana z czerwonej cegły, na planie ośmioboku. Posiada zbiornik typu Intze, który jest zbiornikiem ciśnieniowym o cylindrycznym kształcie. Zbiornik jest wykonany z żeliwa i ma wysokość 16 metrów. Wieża ma wysokość 25 metrów. 

Bzowo - Goraj - wieża ciśnień
Bzowo - Goraj - wieża ciśnień / @ Koefbac

Wieża ciśnień służyła do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych. Obecnie jest wyłączona z eksploatacji i stanowi atrakcję turystyczną.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody w sieci. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

Zbiornik Wodny:

Wieże ciśnień posiadają zbiornik wodny umieszczony na szczycie konstrukcji. Zbiornik ten pełni funkcję magazynu wody, która jest później używana do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej.

Zasada Działania:

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na grawitacji. Woda gromadzona w zbiorniku na górze wieży wywiera nacisk, co generuje ciśnienie, umożliwiające przepływ wody w dół rur wodociągowych.

Stabilne Ciśnienie:

Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Woda z zbiornika, opadając pod wpływem grawitacji, dostarcza ciśnienie umożliwiające równomierne dostarczanie wody do odbiorców.

Regulacja Ciśnienia:

Wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacyjne, takie jak zawory i pompy, które pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w sieci. To pozwala na dostarczanie wody o określonym ciśnieniu, niezależnie od zmieniającego się poziomu wody w zbiorniku.

Awaryjne Źródło Wody:

W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawach wody z głównego źródła, wieża ciśnień może działać jako źródło awaryjne, dostarczając wodę z zasobów zgromadzonych w zbiorniku.

Widoczność i Estetyka:

Wieże ciśnień są czasem umieszczane na znacznych wysokościach, co czyni je łatwo widocznymi w krajobrazie miejskim. Niektóre z nich są projektowane z myślą o estetyce i mogą stanowić charakterystyczny element architektoniczny.

Wieża ciśnień odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu stabilnych dostaw wody i utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia wodociągowego, co przyczynia się do efektywnego funkcjonowania systemów wodociągowych w społecznościach miejskich i wiejskich.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie