Chełmno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Chełmnie to ceglana wieża o wysokości 31,26 metra, wybudowana w 1899 roku. Znajduje się przy ulicy Dominikańskiej, w północnej części miasta.

Chełmno - wieża ciśnień
Chełmno - wieża ciśnień / @ 1bumer

Wieża została wzniesiona w stylu neorenesansowym, według projektu bydgoskiego architekta Heinricha Metzgera. Jest to sześciokondygnacyjny obiekt, z tarasem widokowym na ostatnim piętrze.

Wieża została wybudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej Chełmna. Początkowo była zasilana wodą z pompowni przy ul. Dominikańskiej, a później z elektrowni miejskiej.

W latach 90. XX wieku wieża została wyłączona z eksploatacji. W 2019 roku została zakupiona przez prywatnego inwestora, który przeprowadził jej remont i adaptację na potrzeby kawiarni.

Obecnie wieża ciśnień w Chełmnie jest popularnym miejscem spotkań i rekreacji. Na tarasie widokowym można podziwiać panoramę miasta, w tym mury obronne, kościół św. Jakuba i Bramę Grudziądzką.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Chełmnie:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.
  • W 2019 roku wieża została odznaczona Złotą Odznaką Honorową Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
  • W 2020 roku wieża otrzymała nagrodę "Perła Północy" w kategorii "Inwestycja roku w obiekt zabytkowy".


Zasady działania wieży ciśnień w Chełmie


Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Jej głównym celem jest równomierne dostarczanie wody do różnych miejsc oraz zabezpieczenie przed nagłymi spadkami ciśnienia w sieci. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:


Zbiornik wodny: Wieża ciśnień składa się z wysokiego zbiornika, który jest umieszczony na znacznej wysokości. Zazwyczaj jest to stalowy zbiornik, choć mogą istnieć różne konstrukcje w zależności od lokalnych warunków.


Pompa do napełniania: Woda jest pompowana do zbiornika wieży ciśnień za pomocą specjalnej pompy. Proces ten często odbywa się w okresach niskiego zużycia wody, na przykład w nocy.


Grawitacyjna dostawa wody: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie grawitacji do dostarczania wody do użytkowników. Dzięki umieszczeniu zbiornika na dużej wysokości woda spływa rurami wodociągowymi z pewnym ciśnieniem, co umożliwia jej dotarcie do różnych miejsc.


Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień umożliwiają regulację ciśnienia wody w sieci. Dzięki temu można utrzymać odpowiednie ciśnienie niezależnie od zmian w zużyciu wody.


Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią rolę zabezpieczającą przed nagłymi spadkami ciśnienia w przypadku awarii wodociągowej lub problemów z pompą. Zbiornik wodny pozwala na dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem nawet w przypadku zakłóceń w systemie.


Zastosowanie w miejskich i wiejskich obszarach: Wieże ciśnień są powszechnie stosowane w systemach wodociągowych zarówno w dużych miastach, gdzie zapewniają stabilność dostawy wody, jak i na obszarach wiejskich, gdzie mogą być jednym z elementów infrastruktury wodnej.


Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagającą w efektywnym zarządzaniu dostawą wody i utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie