Chełmża - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Chełmży to siedem kondygnacyjna, czworoboczna wieża znajdująca się przy ul. Paderewskiego 20 w Chełmży. Od 2007 wpisana do rejestru zabytków (nr rejestru A/1329).

Chełmża - wieża ciśnień
Chełmża - wieża ciśnień / @ Maria Golinski

Wieża została wybudowana w latach 1900-1901 na potrzeby tworzonej wówczas sieci wodociągów miejskich. Na jej szczycie znajduje się otoczony fachwerkowym murem zbiornik wodny przykryty czterospadowym dachem.

Wieża reprezentuje rzadkie połączenie stylu neogotyckiego z tzw. stylem wernakularnym. Jej bryła jest ozdobiona licznymi detalami architektonicznymi, takimi jak blendy, łuki, gzymsy i sterczyny.

W latach 1901-1990 wieża pełniła funkcję magazynu wody, która pod ciśnieniem dostarczana była do sieci wodociągowej. Po wyłączeniu z eksploatacji została odrestaurowana i od 2007 roku jest wykorzystywana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Chełmży.

Obecnie wieża ciśnień jest jednym z charakterystycznych obiektów Chełmży i stanowi popularne miejsce turystyczne. Na jej tarasie widokowym można podziwiać panoramę miasta.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Chełmży:


  • Wieża jest najwyższym obiektem w Chełmży.
  • W zbiorniku wieży mieści się 350 metrów sześciennych wody.
  • Wieża jest wyposażona w dwa żeliwne żurawie, które służyły do napełniania zbiornika wodą.
  • W 2023 roku wieża ciśnień w Chełmży została odznaczona Złotą Odznaką Honorową Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zasada działania wieży ciśnień w Chełmży :

Wieża ciśnień to konstrukcja stosowana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci. Główne cechy wieży ciśnień to:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień posiada zazwyczaj duży zbiornik na wodę, umieszczony na znacznej wysokości. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton lub inne materiały wytrzymałe na działanie wody.

Pompa do napełniania: Woda jest pompowana do zbiornika przy użyciu specjalnej pompy. Ten proces najczęściej ma miejsce w okresach, gdy zużycie wody jest niskie, na przykład w nocy. Woda jest gromadzona w zbiorniku, aby być dostępna w razie wzmożonego zapotrzebowania.

Grawitacyjna dostawa wody: Zbiornik umieszczony na wysokości pozwala na grawitacyjne dostarczanie wody do różnych punktów w systemie wodociągowym. Dzięki działaniu grawitacji woda spływa zbiornikiem w dół, a następnie jest rozprowadzana do domów, firm czy instytucji.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień umożliwiają utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. To jest istotne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania urządzeń i sprzętu, które wymagają określonego ciśnienia wody.

Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią rolę zabezpieczającą przed nagłymi spadkami ciśnienia w przypadku awarii wodociągowej lub problemów z dostawą wody. Dzięki zbiornikowi na wodę można dostarczać wodę z odpowiednim ciśnieniem nawet w sytuacjach awaryjnych.

Wyrównywanie nierówności w zużyciu: Wieże ciśnień pomagają wyrównać wahania w zużyciu wody, dostarczając wodę z odpowiednim ciśnieniem nawet w okresach zwiększonego lub zmniejszonego zapotrzebowania.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w systemach miejskich, gdzie umożliwia równomierne dostarczanie wody do różnych miejsc oraz stabilne utrzymanie ciśnienia w sieci.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie