Chocicza - wieża ciśnień

 Kolejowa wieża ciśnień w Chociczu została wybudowana w 1907 roku, wraz z budową linii kolejowej Zbąszyń - Chodzież. Znajdowała się przy ul. Kolejowej, w pobliżu dworca kolejowego. Była wykonana z czerwonej cegły, na planie ośmioboku. Posiadała zbiornik typu Intze, który był zbiornikiem ciśnieniowym o cylindrycznym kształcie. Zbiornik był wykonany z żeliwa i miał wysokość 16 metrów. Wieża miała wysokość 25 metrów.

Wieża ciśnień służyła do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych. Została wyłączona z eksploatacji w 2002 roku i rozebrana wkrótce potem. Pozostał jedynie jej fundament i trochę cegieł.

Wieża ciśnień w Chociczu była jednym z najcenniejszych zabytków techniki w gminie. Była symbolem historii i tradycji kolejowej w Chociczu.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która służy do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest zapewnienie równomiernego dostarczania wody do użytkowników, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę jest niskie.

Typowa wieża ciśnień składa się z wysokiej, smukłej konstrukcji zbiornika umieszczonego na platformie lub kolumnie. Woda jest podnoszona do zbiornika, najczęściej za pomocą pompy, a następnie utrzymywana na odpowiedniej wysokości. Dzięki tej wysokości woda może swobodnie przepływać do sieci wodociągowej, generując ciśnienie, które umożliwia jej przemieszczanie się przez rurociągi do domów, firm i innych miejsc użytkowania.

Wieża ciśnień pełni kilka istotnych funkcji:

Zapewnienie ciśnienia: Dzięki grawitacyjnemu ciśnieniu wody w zbiorniku możliwe jest jej dostarczanie do odbiorców bez konieczności korzystania z pomp ciśnieniowych na każdym etapie sieci wodociągowej.

Magazynowanie wody: Wieże ciśnień mają duże zbiorniki, co pozwala na magazynowanie większych ilości wody, co jest przydatne w przypadku awarii lub konserwacji systemu wodociągowego.

Wyrównywanie zmian w zużyciu: Wieże ciśnień pomagają zniwelować wahania w ilości zużywanej wody, zwłaszcza w przypadku systemów wodociągowych obsługujących duże obszary.

Zabezpieczenie przed awariami: Dzięki wysokiemu położeniu zbiornika wieża ciśnień może utrzymywać dostęp do wody w przypadku awarii systemu wodociągowego, takich jak przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Wieża ciśnień jest jednym z elementów infrastruktury miejskiej, mającej na celu skuteczne dostarczanie wody do mieszkańców i przedsiębiorstw.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie