Chodzież - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Chodzieży to kolejowa wieża ciśnień znajdująca się w Chodzieży, w województwie wielkopolskim. Zlokalizowana jest przy ul. Kolejowej, w pobliżu dworca kolejowego. 

Wieża została zbudowana w 1907 roku, wraz z budową linii kolejowej Zbąszyń - Chodzież. Jest wykonana z czerwonej cegły, na planie ośmioboku. Posiada zbiornik typu Intze, który jest zbiornikiem ciśnieniowym o cylindrycznym kształcie. Zbiornik jest wykonany z żeliwa i ma wysokość 16 metrów. Wieża ma wysokość 25 metrów.

Wieża ciśnień służyła do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych. Obecnie jest wyłączona z eksploatacji i stanowi atrakcję turystyczną. W 2018 roku wieża została odremontowana. Prace obejmowały m.in. renowację elewacji, wymianę pokrycia dachowego oraz remont wnętrza. Po remoncie wieża zyskała nowe życie. Jest wykorzystywana do celów kulturalnych i edukacyjnych. W jej wnętrzu znajduje się sala wystawowa, sala widowiskowa oraz sala edukacyjna.

Wieża ciśnień w Chodzieży jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście. Jest symbolem historii i tradycji kolejowej w Chodzieży.

Zasada działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym oraz równomierne dostarczanie wody do użytkowników. Jest to rodzaj zbiornika wodnego umieszczonego na odpowiedniej wysokości, często na konstrukcji wieżowej lub kolumnie, aby wykorzystać grawitacyjne ciśnienie wody.

Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:

Zbiornik: Jest to pojemnik na wodę umieszczony na szczycie konstrukcji wieżowej. Zbiorniki mogą mieć różne kształty i rozmiary w zależności od projektu i potrzeb lokalnego systemu wodociągowego.

Konstrukcja wieżowa lub kolumna: Wysokość konstrukcji jest kluczowa, ponieważ determinuje ciśnienie, jakie może być generowane w systemie wodociągowym. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe ciśnienie można uzyskać.

Rurociągi: Woda jest doprowadzana do zbiornika za pomocą rurociągów, a następnie przesyłana do sieci wodociągowej w odpowiedniej wysokości, co umożliwia jej swobodny przepływ do odbiorców.

Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

Zapewnienie stałego ciśnienia: Dzięki grawitacyjnemu ciśnieniu wody w zbiorniku, wieża ciśnień umożliwia równomierne dostarczanie wody do odbiorców, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę zmienia się.

Magazynowanie wody: Wieże ciśnień pełnią rolę magazynu wody, co jest szczególnie ważne w przypadku sytuacji awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody.

Utrzymanie ciśnienia w sytuacjach awaryjnych: W przypadku problemów z dostawą wody lub awarii systemu, woda jest nadal dostępna w zbiorniku wieży, co pozwala na utrzymanie ciśnienia w sieci.

Wieża ciśnień jest jednym z elementów infrastruktury wodociągowej, która przyczynia się do skutecznego dostarczania wody pitnej do społeczności. Jej projekt i funkcje mogą różnić się w zależności od lokalnych warunków i wymagań systemu wodociągowego.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie