Chrząstowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Chrząstowie to ceglana wieża o wysokości 25 metrów, wybudowana w 1927 roku. Znajduje się w kompleksie dworsko-folwarcznym w Chrząstowie, w gminie Chełmża. Wieża została wzniesiona w stylu modernistycznym, według projektu prawdopodobnie Stanisława Cioska. Jest to pięciokondygnacyjny obiekt, z tarasem widokowym na ostatnim piętrze.


Wieża została wybudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej folwarku. Początkowo była zasilana wodą z pompowni przy ul. Paderewskiego w Chełmży. W latach 90. XX wieku wieża została wyłączona z eksploatacji. W 2023 roku została zakupiona przez prywatnego inwestora, który przeprowadził jej remont i adaptację na potrzeby kawiarni.

Obecnie wieża ciśnień w Chrząstowie jest popularnym miejscem spotkań i rekreacji. Na tarasie widokowym można podziwiać panoramę okolicy, w tym zabytkowy dwór w Chrząstowie.


Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Chrząstowie:


  • Wieża jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków.
  • W 2023 roku wieża została odznaczona Złotą Odznaką Honorową Gminy Chełmża.
  • Wnętrze wieży jest podzielone na kilka pomieszczeń. Na parterze znajduje się kawiarnia, na pierwszym piętrze restauracja, a na wyższych piętrach sale konferencyjne i eventowe. Na tarasie widokowym można podziwiać panoramę okolicy, w tym zabytkowy dwór w Chrząstowie, kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chrząstowie oraz Jezioro Żnińskie Małe.

Wieża ciśnień w Chrząstowie - zasada działania :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień posiada duży zbiornik na wodę, zazwyczaj umieszczony na znacznej wysokości. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton, czy inne materiały wytrzymałe na warunki atmosferyczne.


Pompa do napełniania: Woda jest pompowana do zbiornika za pomocą specjalnej pompy. Ten proces zazwyczaj ma miejsce w okresach niskiego zużycia wody, na przykład w nocy, kiedy popyt jest mniejszy.


Grawitacyjna dostawa wody: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na grawitacyjnej dostawie wody. Dzięki umieszczeniu zbiornika na znacznej wysokości, woda spływa rurami wodociągowymi z pewnym ciśnieniem, co umożliwia dostarczanie wody do różnych obszarów.


Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień umożliwiają regulację ciśnienia wody w sieci. To jest ważne dla utrzymania stałego ciśnienia niezależnie od zmian w zużyciu wody. Regulacja ciśnienia jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń i instalacji wodociągowych.


Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią funkcję zabezpieczającą przed nagłymi spadkami ciśnienia w przypadku awarii wodociągowej lub problemów z dostawą wody. Dzięki zbiornikowi na wodę można utrzymać dostawę wody z odpowiednim ciśnieniem nawet w przypadku zakłóceń w systemie.


Wyrównywanie nierówności w zużyciu: Wieże ciśnień pomagają wyrównać wahania w zużyciu wody, dostarczając ją z odpowiednim ciśnieniem nawet w okresach zwiększonego lub zmniejszonego zapotrzebowania.


Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagającą utrzymać stabilne dostawy wody i zapewnić odpowiednie ciśnienie w sieci. Jest to szczególnie istotne w dużych miastach, gdzie wieże ciśnień wspomagają efektywne zarządzanie wodą.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie