Ciechocinek - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Ciechocinku to ceglana wieża o wysokości 32 metrów, wybudowana w 1927 roku. Znajduje się na skraju parku Sosnowego, w północnej części miasta. Wieża została wzniesiona w stylu modernistycznym, według projektu prof. Władysława Klimczaka. Jest to pięciokondygnacyjny obiekt, z tarasem widokowym na ostatnim piętrze.

Wieża została wybudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej Ciechocinka. Początkowo była zasilana wodą z pompowni przy ul. Zdrojowej, a później z elektrowni miejskiej.

W latach 90. XX wieku wieża została wyłączona z eksploatacji. W 2007 roku została zakupiona przez prywatnego inwestora, który przeprowadził jej remont i adaptację na potrzeby kawiarni i restauracji. Obecnie wieża ciśnień w Ciechocinku jest popularnym miejscem spotkań i rekreacji. Na tarasie widokowym można podziwiać panoramę miasta, w tym park Sosnowy, Jezioro Goplana i Pałac Ciechociński.

Ciechocinek - wieża ciśnień
Ciechocinek - wieża ciśnień / @ M Z Wojalski

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Ciechocinku:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.
  • W 2007 roku wieża otrzymała nagrodę "Perła Północy" w kategorii "Inwestycja roku w obiekt zabytkowy".
  • Wnętrze wieży jest podzielone na kilka pomieszczeń. Na parterze znajduje się kawiarnia, na pierwszym piętrze restauracja, a na wyższych piętrach sale konferencyjne i eventowe. Na tarasie widokowym można podziwiać panoramę okolicy, w tym park Sosnowy, Jezioro Goplana, Pałac Ciechociński oraz Górę Zamkową.
Zasady działania wieży ciśnień w Ciechocinku :

Wieża ciśnień to struktura lub konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Poniżej przedstawiam kluczowe informacje dotyczące wieży ciśnień:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień jest wyposażona w zbiornik na wodę, zazwyczaj umieszczony na znacznej wysokości. Zbiornik ten może mieć różne kształty i być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy kompozyty.

Pompa do napełniania: Woda jest pompowana do zbiornika za pomocą specjalnej pompy. Ten proces zazwyczaj ma miejsce w okresach niskiego zużycia wody, na przykład w nocy, kiedy zapotrzebowanie jest mniejsze. Pompa służy do napompowania wody do zbiornika, aby była dostępna w razie potrzeby.

Grawitacyjna dostawa wody: Zbiornik na wodę umieszczony na dużej wysokości wykorzystuje siłę grawitacyjną do dostarczania wody do różnych miejsc w systemie wodociągowym. Woda spływa rurami wodociągowymi z pewnym ciśnieniem, co umożliwia jej dotarcie do użytkowników.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień umożliwiają kontrolowanie i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci. To jest ważne dla zapewnienia efektywnego funkcjonowania urządzeń i systemów podłączonych do wodociągu.

Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią funkcję zabezpieczającą przed nagłymi spadkami ciśnienia wody w przypadku awarii wodociągowej lub problemów z dostawą wody. Dzięki zbiornikowi na wodę można utrzymać dostawę wody z odpowiednim ciśnieniem nawet w przypadku zakłóceń w systemie.

Wyrównywanie nierówności w zużyciu: Wieże ciśnień pomagają zrównoważyć wahania w zużyciu wody, umożliwiając dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem nawet w okresach wzmożonego zapotrzebowania.

Wieże ciśnień są ważnymi elementami infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach miejskich, gdzie umożliwiają efektywne zarządzanie dostawą wody i utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie