Czarnków - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Czarnkowie jest kolejową wieżą ciśnień znajdującą się w Czarnkowie, w województwie wielkopolskim. Zlokalizowana jest przy ul. Kolejowej, w pobliżu dworca kolejowego. 

Wieża została zbudowana w latach 90. XIX wieku, wraz z budową linii kolejowej Piła – Bydgoszcz. Jest wykonana z czerwonej cegły, na planie ośmioboku. Posiada zbiornik typu Intze, który jest zbiornikiem ciśnieniowym o cylindrycznym kształcie. Zbiornik jest wykonany z żeliwa i ma wysokość 16 metrów. Wieża ma wysokość 25 metrów.

Wieża ciśnień służyła do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych. Obecnie jest wyłączona z eksploatacji i stanowi atrakcję turystyczną. W 2018 roku wieża została odremontowana. Prace obejmowały m.in. renowację elewacji, wymianę pokrycia dachowego oraz remont wnętrza. Po remoncie wieża zyskała nowe życie. Jest wykorzystywana do celów kulturalnych i edukacyjnych. W jej wnętrzu znajduje się sala wystawowa, sala widowiskowa oraz sala edukacyjna.

Wieża ciśnień w Czarnkowie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście. Jest symbolem historii i tradycji kolejowej w Czarnkowie.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody. Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie równomiernego dostarczania wody do odbiorców, niezależnie od fluktuacji w zużyciu. Oto kilka kluczowych elementów i funkcji wieży ciśnień:

Zbiornik: Jest to pojemnik na wodę umieszczony na szczycie konstrukcji. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku, a wysokość wieży umożliwia wytworzenie grawitacyjnego ciśnienia, co pomaga w przepływie wody przez system.

Wysoka konstrukcja: Wieża ciśnień jest zazwyczaj wyższą konstrukcją, aby uzyskać wystarczające ciśnienie w systemie wodociągowym. Wysokość wieży determinuje potencjalne ciśnienie, jakie można osiągnąć.

Rurociągi: Woda jest podnoszona do zbiornika za pomocą pomp lub naturalnie, a następnie przesyłana do rurociągów, które prowadzą do sieci wodociągowej obsługującej daną okolicę.

Utrzymywanie ciśnienia: Grawitacyjne ciśnienie wody w zbiorniku pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w systemie wodociągowym, co ułatwia dostarczanie wody do mieszkańców i firm.

Wyrównywanie zmian w zużyciu: Wieże ciśnień pomagają zniwelować fluktuacje w ilości zużywanej wody, umożliwiając stabilne dostarczanie wody, nawet gdy zapotrzebowanie zmienia się dynamicznie.

Magazynowanie wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień pełnią również rolę magazynu wody, co jest istotne w sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody lub konserwacja systemu.

Wieża ciśnień jest jednym z kluczowych elementów infrastruktury wodociągowej, przyczyniając się do efektywnego dostarczania wody pitnej do społeczności. Jej projekt i rola mogą różnić się w zależności od lokalnych warunków i wymagań systemu wodociągowego.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie