Damasławek - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Damasławku to obiekt historyczny, zbudowany w 1900 roku. Jest to wieża cylindryczna, o wysokości 30 metrów. Wykonana jest z cegły i otynkowana. Wieża ma dwa zbiorniki o pojemności 1000 m3 każdy.

Wieża została wybudowana w celu dostarczania wody do stacji kolejowej w Damasławku. Była używana do tego celu do 1970 roku. W późniejszych latach wieża była wykorzystywana do celów mieszkalnych. Obecnie wieża jest własnością gminy Damasławek i jest udostępniona do zwiedzania.

Wieża ciśnień jest cennym zabytkiem techniki. Jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w Wielkopolsce. Wieża jest również ciekawym elementem krajobrazu Damasławka.

Wieża ciśnień to konstrukcja służąca do zabezpieczania dostaw wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto ogólne zasady działania wieży ciśnień:

Zbieranie wody:

Wieże ciśnień zbierają wodę z lokalnego źródła, takiego jak ujęcie wodne, studnia czy rurociąg. Woda jest zbierana i magazynowana w zbiorniku umieszczonym na górze wieży.

Magazynowanie wody:

Zbiornik na wieży ciśnień pełni funkcję magazynu wody. Woda gromadzona jest na wysokości, co umożliwia utrzymanie ciśnienia w systemie.

Ciśnienie grawitacyjne:

Ciśnienie wodociągowe w wieży jest generowane poprzez siłę grawitacyjną. Woda spływa z zbiornika na wieży do systemu wodociągowego, napędzając ją siłą grawitacyjną.

Regulacja ciśnienia:

Wieże ciśnień umożliwiają regulację ciśnienia w systemie wodociągowym. W zależności od potrzeb, można dostosować ilość wody przepuszczaną do sieci, co wpływa na ciśnienie w rurociągach.

Zabezpieczenie dostaw wody:

Wieże ciśnień pełnią również rolę zabezpieczania dostaw wody w przypadku awarii lub prac konserwacyjnych. Dzięki zbiornikowi wody na wieży, istnieje rezerwa dostaw wody, co pozwala na utrzymanie ciśnienia nawet w sytuacjach awaryjnych.

Sygnalizacja awarii:

W niektórych wieżach ciśnień zainstalowane są systemy monitorowania, które sygnalizują awarie lub nieprawidłowości w systemie. To umożliwia szybką reakcję i naprawę ewentualnych problemów.

Konserwacja:

Regularna konserwacja wieży ciśnień, takie jak kontrola stanu technicznego, malowanie czy czyszczenie zbiorników, jest kluczowa dla zapewnienia jej skutecznego działania i długotrwałego użytkowania.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, a ich odpowiednie działanie jest istotne dla zapewnienia stabilności dostaw wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie