Dębowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Dębowie to zabytkowy obiekt architektury przemysłowej, znajdujący się w miejscowości Dębowo w województwie kujawsko-pomorskim. Została wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku, prawdopodobnie w latach 70., w związku z budową wodociągu w Dębowie. 

Wieża jest wykonana z betonu i cegły. Ma wysokość około 20 metrów i cylindryczny kształt. W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 200 metrów sześciennych. Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody do gospodarstw w Dębowie i okolicznych miejscowościach. W latach 80. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i pozostawiona bez opieki.

Obecnie wieża ciśnień w Dębowie jest własnością gminy Sadki. W 2021 roku została wpisana do rejestru zabytków. Gmina planuje remont wieży i udostępnienie jej do zwiedzania.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która służy do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest równomierne rozprowadzanie wody do użytkowników w danym obszarze. Wieże ciśnień są stosowane głównie w systemach wodociągowych miejskich, chociaż mogą być również używane w innych miejscach, gdzie istnieje potrzeba utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej.


Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują zbiornik na wodę umieszczony na wysokiej konstrukcji, często na żelbetowej lub stalowej wieży. Woda jest pompowana do zbiornika, gdzie jest przechowywana do momentu, gdy jest potrzebna. Dzięki grawitacyjnemu opływowi wody, wieża ciśnień może utrzymać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej nawet wtedy, gdy pompy dostarczają wodę tylko okresowo.


Kiedy zużywana jest woda w systemie, ciśnienie jest utrzymywane poprzez automatyczne włączanie i wyłączanie pomp wodociągowych. Wieże ciśnień są ważne w przypadku awarii lub przestojów w dostawie energii elektrycznej, ponieważ pozwalają na utrzymanie ciśnienia wody, nawet gdy pompy nie działają.


Wieże ciśnień są również czasem używane w celach rekreacyjnych lub turystycznych, jako punkty widokowe, gdyż wieże te często są umieszczone na wzgórzach, co umożliwia im zapewnienie dobrego widoku na okolicę.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie