Dłoń - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Dłoni to obiekt historyczny, zbudowany w 1905 roku. Jest to wieża ceglana, wybudowana na planie kwadratu. Konstrukcję wieży wzmacniają stalowe ściągi poprowadzone poniżej kondygnacji zbiornikowej. Wieża ma jeden zbiornik o pojemności 200 m3.

Wieża została wybudowana w celu dostarczania wody do folwarku i pałacu w Dłoni. Była używana do tego celu do 1970 roku. W późniejszych latach wieża była wykorzystywana do celów mieszkalnych. Obecnie wieża jest własnością prywatną i jest w dość złym stanie technicznym.

Wieża ciśnień w Dłoni jest cennym zabytkiem techniki. Jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w województwie wielkopolskim. Wieża jest również ciekawym elementem krajobrazu Dłoni.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej zasada działania opiera się na prostych zasadach fizyki i hydrauliki. Oto główne elementy i zasady działania wieży ciśnień:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień ma duży zbiornik, który może pomieścić znaczną ilość wody. Zazwyczaj jest to umieszczone na znacznej wysokości, co umożliwia grawitacyjne dostarczanie wody do systemu.

Podtrzymywanie ciśnienia: Woda w wieży ciśnień jest pod dużym ciśnieniem z powodu grawitacyjnego wpływu masy wody. Im wyżej umieszczony jest zbiornik, tym większe jest ciśnienie. To ciśnienie umożliwia dostarczanie wody do budynków i domów znajdujących się poniżej położenia wieży.

Zasada rurociągów otwartych i zamkniętych: Woda przemieszcza się wzdłuż rurociągów, które mogą być otwarte lub zamknięte. W rurociągach otwartych woda przemieszcza się swobodnie pod wpływem grawitacji, a w zamkniętych może być pomagana przez pompy.

Regulacja ciśnienia: Woda w zbiorniku wieży ciśnień jest pod stałym ciśnieniem. Aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemie, istnieją zazwyczaj mechanizmy regulacyjne, takie jak zawory zwrotne, zawory kulowe czy regulator ciśnienia.

Utrzymanie równowagi hydraulicznej: Systemy wież ciśnień są zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymać równowagę hydrauliczną. To oznacza, że ciśnienie wody jest równomierne i wystarczające do dostarczania wody do różnych miejsc w systemie wodociągowym.

Awaryjne zasilanie: Wieże ciśnień są często wyposażone w systemy awaryjnego zasilania, takie jak generatory prądotwórcze lub pompy, aby utrzymać dostawę wody w przypadku przerw w dostawie prądu lub awarii systemu.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającym nieprzerwane dostawy wody dla społeczności. Ich zasada działania opiera się na wykorzystaniu grawitacji do generowania ciśnienia, co umożliwia efektywne dostarczanie wody do różnych obszarów.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie