Drawsko - wieża ciśnień

 W Drawsku Pomorskim znajdują się dwie wieże ciśnień. Obie są wpisywane do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień nr 1 znajduje się w pobliżu dworca kolejowego. Jest to wieża murowana, wybudowana na planie kwadratu. Ma wysokość 39 metrów i zbiornik o pojemności 500 metrów sześciennych. Wieża została wybudowana w 1906 roku dla potrzeb kolejowych. Obecnie jest własnością Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Drawsku Pomorskim. Wieża jest nadal czynna i służy do utrzymywania ciśnienia wody w sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień nr 2 znajduje się na terenie dawnego wojskowego lotniska. Jest to wieża ceglana, wybudowana na planie ośmiokąta. Ma wysokość 30 metrów i zbiornik o pojemności 250 metrów sześciennych. Wieża została wybudowana w 1935 roku dla potrzeb wojskowych. Obecnie jest własnością Gminy Drawsko Pomorskie. Wieża jest nieczynna i wymaga remontu.

Obie wieże ciśnień są cennymi obiektami historycznymi i stanowią istotny element krajobrazu Drawska Pomorskiego.

Dokładne dane techniczne wież ciśnień:

Wieża ciśnień nr 1

  • Wysokość: 39 metrów
  • Średnica: 17 metrów
  • Pojemność zbiornika: 500 metrów sześciennych
  • Rok budowy: 1906

Wieża ciśnień nr 2

  • Wysokość: 30 metrów
  • Średnica: 12 metrów
  • Pojemność zbiornika: 250 metrów sześciennych
  • Rok budowy: 1935

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest gromadzenie i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Wieże ciśnień są używane w celu zabezpieczenia dostaw wody do różnych obszarów, zwłaszcza w miejscach, gdzie naturalne ukształtowanie terenu nie umożliwia utrzymania wystarczającego ciśnienia w sieci wodociągowej bez dodatkowego wsparcia.

Oto kilka kluczowych elementów dotyczących wieży ciśnień:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień ma zazwyczaj wysoką konstrukcję zbiornika, który pełni funkcję rezerwuaru na wodę. Woda jest przechowywana na różnych poziomach, co umożliwia utrzymanie stałego ciśnienia w sieci.

Wysokość: Główną cechą charakteryzującą wieżę ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodociągowe można uzyskać na niższych poziomach terenu.

Zasada grawitacyjnego dostarczania wody: Woda w zbiorniku wieży ciśnień jest pod wpływem grawitacji, co powoduje, że może być dostarczana do różnych miejsc w systemie wodociągowym z naturalnym ciśnieniem.

Rurociągi: Zbiornik wieży jest połączony z rurociągami, które prowadzą wodę do miejsc docelowych. Rurociągi te mogą być umieszczone pod ziemią lub zawieszone na konstrukcji wieży, zależnie od konkretnego projektu.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, takie jak zawory, które umożliwiają dostosowanie ciśnienia do aktualnych potrzeb systemu wodociągowego.

Awaryjne zasilanie: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażone w systemy awaryjnego zasilania, takie jak pompy, aby utrzymać dostawę wody w przypadku nagłych przerw w dostawie grawitacyjnej.

Wieża ciśnień odgrywa istotną rolę w dostarczaniu wody do społeczności, zwłaszcza w obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Zapewnia ona stabilne ciśnienie, co umożliwia efektywne korzystanie z wodociągów w danej lokalizacji.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie